Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Ile lasów jest w Nadleśnictwie Kliniska?

Nadleśnictwo Kliniska zarządza  gruntami Skarbu Państwa  o łącznej  powierzchni 23 870,41 ha. Lesistość obszaru znajdującego się w terytorialnym zasięgu Nadleśnictwa wynosi 33,4% i jest wyższa niż średnia lesistość kraju.

Jakie drzewostany przeważają w Nadleśnictwie Kliniska?

Na terenach administrowanych przez Nadleśnictwo Kliniska przeważają drzewostany iglaste, w których dominującym gatunkiem jest sosna. Występują głównie na siedliskach borowych, stanowiących 74,8 % powierzchni leśnej Nadleśnictwa. Drzewostany liściaste, z przewagą gatunków takich jak brzoza, olsza, buk, dąb porastają siedliska lasowe i olsowe, stanowiące 25,2% powierzchni leśnej Nadleśnictwa.

Ile lat mają drzewostany zarządzane przez Nadleśnictwo Kliniska?

Przeciętny wiek drzewostanu w Nadleśnictwie Kliniska wynosi 64 lata. Największą powierzchnię zajmują drzewostany w wieku
41-60 lat – 29,19 %, 61-80 lat – 16,69% i 81-100 lat – 16,96% a  najmniejszą powierzchniowo grupę stanowią drzewostany w wieku 141-160 lat i starsze – 0,22 %.

Ile drewna jest w lasach administrowanych przez Nadleśnictwo Kliniska?

Przeciętna zasobność drzewostanów zarządzanych przez Nadleśnictwo wynosi 280 m3/ha natomiast łącznie na gruntach leśnych „rośnie” ok. 6 295 845 m3 drewna i wielkość ta, dzięki prowadzeniu zrównoważonej gospodarki leśnej, wciąż rośnie.

 

 

 

 

Ile warte są lasy?

Lasy są bezcenne. Poza oczywistym pożytkiem w postaci drewna, którego ilość jesteśmy w stanie obliczyć i wycenić, lasy pełnią szereg funkcji, których wartość jest bardzo trudna do oszacowania, jednak z pewnością wielokrotnie przewyższa wartość drewna. Można do nich zaliczyć m. in.:

– przyrodniczą – stanowią najbogatsze i najbardziej zróżnicowane ekosystemy; wpływają na zachowanie i powiększanie bioróżnorodności; – wodochronną – lasy działają jak wielki zbiornik retencyjny poprzez magazynowanie wody i opóźnianie jej spływu powierzchniowego przyczyniając się m. in. do redukowania zagrożenia powodziowego; pełnią również rolę „filtra” ograniczając i przeciwdziałając zanieczyszczeniu wody;

– glebochronną i glebotwórczą – chronią glebę przed nadmierną erozją, mogą być wykorzystywane do rekultywacji gleb zniszczonych np. poprzez górnictwo odkrywkowe;

– redukują negatywny wpływ immisji przemysłowych poprzez wyłapywanie szkodliwych gazów i pyłów;– pełnią funkcję rekreacyjną, wpływając na poprawę zdrowia fizycznego oraz psychicznego ludzi;– i wiele innych.

 

 Tekst: R. Borowski


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sezon pożarowy 2018 - ZAKOŃCZONY

Sezon pożarowy 2018 - ZAKOŃCZONY

Nadleśnictwo Kliniska, po wyjątkowo trudnym i bardzo palnym sezonie pożarowym, zakończyło bezpośrednią akcję w ochronie przeciwpożarowej lasu. Mimo, iż dla większości ludzi było to wymarzone lato, pełne słońca, wysokich temperatur oraz braku opadów, to występujące na przeważającej powierzchni Nadleśnictwa bory sosnowe, zostały wystawione na ciężką próbę. Biorąc pod uwagę całkowity czas trwania sezonu pożarowego, tzn. od 15 marca do 21 października, można oszacować, że średnio co 5-ty dzień zaewidencjonowano pożar na terenach leśnych naszej jednostki. Poziom zagrożenia był na najwyższym poziomie ze względu na długotrwale utrzymującą się suszę oraz niską wilgotność ścioły. Jednak dzięki profesjonalnej pracy Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego oraz wielkiemu zaangażowaniu kierowcy samochodu patrolowo-gaśniczego, którzy pełnili niejednokrotnie 12-godzinne dyżury, większość pożarów została wykryta w sposób natychmiastowy i ugaszona w zarodku. Ogromną rolę odegrali pracownicy Nadleśnictwa, pełniący funkcje Pełnomocników Nadleśniczego oraz specjaliści Służby Leśnej, Leśniczowie i Podleśniczowie, którzy w przypadku powstania zagrożenia byli na miejscu i dozorowali obszar pożarzyska do zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa pobliskich drzewostanów. Nieoceniony stał się również wysiłek jednostek PSP oraz OSP, bez których pomocy nie udałoby się opanować niszczącego działania ognia. Efektem zaangażowania powyższych osób, jest średnia powierzchnia jednego pożaru na poziomie zaledwie 0,07 ha. Podsumowując, Nadleśnictwo Kliniska zakończyło sezon pożarowy w roku 2018,
z wynikiem 41 pożarów, na ogólnej powierzchni 2,93 ha.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu na terenie Nadleśnictwa Kliniska, za ogromne zaangażowanie, profesjonalizm i skuteczne działania w likwidowaniu zarzewi ognia oraz skutków zagrożeń.

Tekst i zdjęcia M. Hapnik