Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Ile lasów jest w Nadleśnictwie Kliniska?

Nadleśnictwo Kliniska zarządza  gruntami Skarbu Państwa  o łącznej  powierzchni 23 870,41 ha. Lesistość obszaru znajdującego się w terytorialnym zasięgu Nadleśnictwa wynosi 33,4% i jest wyższa niż średnia lesistość kraju.

Jakie drzewostany przeważają w Nadleśnictwie Kliniska?

Na terenach administrowanych przez Nadleśnictwo Kliniska przeważają drzewostany iglaste, w których dominującym gatunkiem jest sosna. Występują głównie na siedliskach borowych, stanowiących 74,8 % powierzchni leśnej Nadleśnictwa. Drzewostany liściaste, z przewagą gatunków takich jak brzoza, olsza, buk, dąb porastają siedliska lasowe i olsowe, stanowiące 25,2% powierzchni leśnej Nadleśnictwa.

Ile lat mają drzewostany zarządzane przez Nadleśnictwo Kliniska?

Przeciętny wiek drzewostanu w Nadleśnictwie Kliniska wynosi 64 lata. Największą powierzchnię zajmują drzewostany w wieku
41-60 lat – 29,19 %, 61-80 lat – 16,69% i 81-100 lat – 16,96% a  najmniejszą powierzchniowo grupę stanowią drzewostany w wieku 141-160 lat i starsze – 0,22 %.

Ile drewna jest w lasach administrowanych przez Nadleśnictwo Kliniska?

Przeciętna zasobność drzewostanów zarządzanych przez Nadleśnictwo wynosi 280 m3/ha natomiast łącznie na gruntach leśnych „rośnie” ok. 6 295 845 m3 drewna i wielkość ta, dzięki prowadzeniu zrównoważonej gospodarki leśnej, wciąż rośnie.

 

 

 

 

Ile warte są lasy?

Lasy są bezcenne. Poza oczywistym pożytkiem w postaci drewna, którego ilość jesteśmy w stanie obliczyć i wycenić, lasy pełnią szereg funkcji, których wartość jest bardzo trudna do oszacowania, jednak z pewnością wielokrotnie przewyższa wartość drewna. Można do nich zaliczyć m. in.:

– przyrodniczą – stanowią najbogatsze i najbardziej zróżnicowane ekosystemy; wpływają na zachowanie i powiększanie bioróżnorodności; – wodochronną – lasy działają jak wielki zbiornik retencyjny poprzez magazynowanie wody i opóźnianie jej spływu powierzchniowego przyczyniając się m. in. do redukowania zagrożenia powodziowego; pełnią również rolę „filtra” ograniczając i przeciwdziałając zanieczyszczeniu wody;

– glebochronną i glebotwórczą – chronią glebę przed nadmierną erozją, mogą być wykorzystywane do rekultywacji gleb zniszczonych np. poprzez górnictwo odkrywkowe;

– redukują negatywny wpływ immisji przemysłowych poprzez wyłapywanie szkodliwych gazów i pyłów;– pełnią funkcję rekreacyjną, wpływając na poprawę zdrowia fizycznego oraz psychicznego ludzi;– i wiele innych.

 

 Tekst: R. Borowski


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesienne poszukiwania owadów

Jesienne poszukiwania owadów

W Nadleśnictwie Kliniska zbliżają się ku końcowi jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny. Jest to czynność na tyle ważna, że pomaga ocenić zagrożenie występujące w drzewostanach sosnowych, głównie przez gatunki szkodników liściożernych, takich jak: strzygonia choinówka – Panolis flammea, poproch cetyniak – Bupalus piniaria, zawisak borowiec – Hyloicus pinastri, barczatka sosnówka – Dendrolimus pini, osnuja gwiaździsta – Acantholyda posticalis oraz gatunki z rodziny borecznikowatych - Diprionidae. Całość prac wykonuje się corocznie w drzewostanach sosnowych lub wielogatunkowych z przewagą sosny powyżej 20 lat, w wyznaczonych stałych partiach kontrolnych (PK). PK określa się w obszarach ognisk gradacyjnych oraz niegradacyjnych. Podczas poszukiwań szkodników na określonych powierzchniach próbnych, przeszukuje się ściółkę, glebę oraz całą powierzchnię odziomka drzewa, poczynając od szyi korzeniowej, do wysokości 1,5 m, gdzie dochodzi do zimowania boreczników w spękaniach kory. Zebrane owady z danych powierzchni umieszcza się w tekturowych pudełkach i przekazuje do nadleśnictwa, a po sprawdzeniu - ostatecznie do właściwego Zakładu Ochrony Lasu. W przypadku ustalenia zagrożenia w średnim bądź silnym stopniu, niezbędne jest objęcie poszukiwaniami sąsiednich drzewostanów, celem ustalenia ogólnej powierzchni zagrożonej.

Tekst i zdjęcie: M.Hapnik