Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Ile lasów jest w Nadleśnictwie Kliniska?

Nadleśnictwo Kliniska zarządza  gruntami Skarbu Państwa  o łącznej  powierzchni 23 870,41 ha. Lesistość obszaru znajdującego się w terytorialnym zasięgu Nadleśnictwa wynosi 33,4% i jest wyższa niż średnia lesistość kraju.

Jakie drzewostany przeważają w Nadleśnictwie Kliniska?

Na terenach administrowanych przez Nadleśnictwo Kliniska przeważają drzewostany iglaste, w których dominującym gatunkiem jest sosna. Występują głównie na siedliskach borowych, stanowiących 74,8 % powierzchni leśnej Nadleśnictwa. Drzewostany liściaste, z przewagą gatunków takich jak brzoza, olsza, buk, dąb porastają siedliska lasowe i olsowe, stanowiące 25,2% powierzchni leśnej Nadleśnictwa.

Ile lat mają drzewostany zarządzane przez Nadleśnictwo Kliniska?

Przeciętny wiek drzewostanu w Nadleśnictwie Kliniska wynosi 64 lata. Największą powierzchnię zajmują drzewostany w wieku
41-60 lat – 29,19 %, 61-80 lat – 16,69% i 81-100 lat – 16,96% a  najmniejszą powierzchniowo grupę stanowią drzewostany w wieku 141-160 lat i starsze – 0,22 %.

Ile drewna jest w lasach administrowanych przez Nadleśnictwo Kliniska?

Przeciętna zasobność drzewostanów zarządzanych przez Nadleśnictwo wynosi 280 m3/ha natomiast łącznie na gruntach leśnych „rośnie” ok. 6 295 845 m3 drewna i wielkość ta, dzięki prowadzeniu zrównoważonej gospodarki leśnej, wciąż rośnie.

 

 

 

 

Ile warte są lasy?

Lasy są bezcenne. Poza oczywistym pożytkiem w postaci drewna, którego ilość jesteśmy w stanie obliczyć i wycenić, lasy pełnią szereg funkcji, których wartość jest bardzo trudna do oszacowania, jednak z pewnością wielokrotnie przewyższa wartość drewna. Można do nich zaliczyć m. in.:

– przyrodniczą – stanowią najbogatsze i najbardziej zróżnicowane ekosystemy; wpływają na zachowanie i powiększanie bioróżnorodności; – wodochronną – lasy działają jak wielki zbiornik retencyjny poprzez magazynowanie wody i opóźnianie jej spływu powierzchniowego przyczyniając się m. in. do redukowania zagrożenia powodziowego; pełnią również rolę „filtra” ograniczając i przeciwdziałając zanieczyszczeniu wody;

– glebochronną i glebotwórczą – chronią glebę przed nadmierną erozją, mogą być wykorzystywane do rekultywacji gleb zniszczonych np. poprzez górnictwo odkrywkowe;

– redukują negatywny wpływ immisji przemysłowych poprzez wyłapywanie szkodliwych gazów i pyłów;– pełnią funkcję rekreacyjną, wpływając na poprawę zdrowia fizycznego oraz psychicznego ludzi;– i wiele innych.

 

 Tekst: R. Borowski


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ćwiczenia o kryptonimie „SOSNA” w Nadleśnictwie Kliniska

Ćwiczenia o kryptonimie „SOSNA” w Nadleśnictwie Kliniska

       W dniu 14 października br. na terenie leśnictwa Bącznik odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe, zorganizowane we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie. Głównym ich celem było sprawdzenie w praktyce umiejętności właściwego przygotowania oraz współdziałania jednostek PSP i OSP podczas prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych na terenach leśnych. W ramach ćwiczeń został upozorowany pożar młodnika. Po zauważeniu dymu z kamery przez obserwatora Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego w Nadleśnictwie i zgłoszeniu tego faktu do Powiatowego Stanowiska Kierowania, na miejsce zdarzenia zadysponowano siły i środki z najbliższych jednostek. Działania miały polegać przede wszystkim na podawaniu wody z najbliższego PCW na rzece Inie, odległego o ok. 1 km, za pomocą wybudowanej magistrali. Wodę dostarczano do bufora za pomocą wysokiej wydajności pompy, zlokalizowanej przy punkcie czerpania wody. Kolejne siły i środki miały za zadanie zbudować wzdłuż drogi dojazdowej linię zasilającą pojazdy gaszące pożar lasu, za pomocą przetłaczania.

            Z uwagi na specyfikę gaszenia pożarów lasów, ćwiczenia prowadzone z jednostkami OSP i PSP stają się niezbędnym elementem sprawnie funkcjonującego systemu ochrony przeciwpożarowej i mogą uchronić przed powstawaniem wielkoobszarowych pożarów kompleksów leśnych.

Tekst i zdjęcia: M.Hapnik-Ciechalska