Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Zielona energia” w Nadleśnictwie Kliniska

„Zielona energia” w Nadleśnictwie Kliniska

W Nadleśnictwie Kliniska zakończono zadanie inwestycyjne pn. „Zmiana systemu grzewczego i modernizacja energetyczna budynków będących siedzibą Nadleśnictwa Kliniska”. Koncepcję, a następnie prace projektowe rozpoczęto w 2014 roku, natomiast roboty budowlane rozpoczęto  w czerwcu 2017r.

Przed rozpoczęciem zadania rozpatrywane były cztery warianty sytemu grzewczego. Ostatecznie wybrany został wariant oparty  o gruntowe pompy ciepła - jedna zasilająca siedzibę Nadleśnictwa i Ośrodek Edukacji Przyrodniczo Leśnej  oraz druga dla budynku z salą wystawową i salą edukacyjną. W celu odzysku energii geotermalnej  wykonano dziewięć odwiertów  o głębokości 162 m każdy oraz dwa odwierty o głębokości  132 m każdy. W związku z instalacją pomp ciepła zainstalowane zostały również ogniwa fotowoltaiczne przy budynku biurowo magazynowym, mające za zadanie ograniczyć koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej. Moc mikro instalacji wynosi 35 kW, a składa się z 40 paneli naziemnych.

Działania inwestycyjne Nadleśnictwa w zakresie „zielonej energii" doskonale wpisują się w priorytety Strategii Lasów Państwowych oraz zadania promocyjne LKP Puszcze Szczecińskie.

tekst i zdjęcia: Mateusz Rams