Wydawca treści Wydawca treści

urządzanie lasu

Podstawą prowadzenia wielofunkcyjnej gospodarki leśnej w Lasach Państwowych, mającej na celu powszechną ochronę lasów, trwałość ich utrzymania przy ciągłym i zrównoważonym wykorzystaniu wszystkich ich funkcji oraz powiększanie zasobów leśnych jest plan urządzenia lasu. Jest to dokument opracowywany dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat (w uzasadnionych przypadkach może być opracowany na okres krótszy, np. w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej), zawierający opis  i ocenę stanu lasu oraz określający cele i zadania prowadzonej gospodarki leśnej.

Plany urządzenia lasu wykonywane są przez specjalistyczne jednostki m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Po przeprowadzeniu konsultacji z udziałem społeczeństwa, plany urządzenia lasu zatwierdzane są decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu gospodarowania na terenach leśnych wraz ze wskazaniem celów i zadań do wykonania, uwzględniających zarówno aspekt przyrodniczy jak i ekonomiczny funkcjonowania nadleśnictwa oraz wszystkie funkcje lasu wymaga wykorzystania wiedzy z wielu dziedzin takich jak: ochrona przyrody, botanika, siedliskoznastwo, gleboznawstwo,  klimatologia i in.

Sporządzenie planu urządzenia lasu poprzedzają prace terenowe, które polegają na dokładnej inwentaryzacji i ocenie stanu lasu. Wykonawca planu określa takie cechy lasu jak: struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W pracach tych wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia techniki jak skaning laserowy,  dane pozyskane z analizy zdjęć satelitarnych i lotniczych, NMT, NMPT. Dane uzyskane z pomiarów, analiz i obserwacji odzwierciedlane są m.in. na mapach numerycznych (LMN), będących częścią informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia zebrane dane.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • Opis lasów i gruntów, w tym gruntów przeznaczonych do zalesienia
  • Określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi)
  • Analizę gospodarki leśnej w minionym okresie
  • Program ochrony przyrody

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji urządzania lasu, do pobrania tutaj.

Aktualnie obowiązujący plan urządzenia lasu dla naszego nadleśnictwa, sporządzony na okres od 01.01.2018 r. do 31.12.2027 r. można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

Tekst: R.Borowski


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Grzybiarze i biegacze w lesie

Grzybiarze i biegacze w lesie

Grzybiarze i biegacze kolejny raz ruszyli w las.

Kolejna edycja imprezy edukacyjno-sportowej „Wielkie Grzybobranie i Maraton Puszczy Goleniowskiej" odbyła się na terenach leśnych Nadleśnictwa Kliniska. W słoneczną, dość chłodną sobotę 29 września 2018 roku rodzinne zespoły ruszyły w las w poszukiwaniu grzybów. Nieco wcześniej na trasę biegu wyruszyli uczestnicy biegu maratońskiego oraz biegów na krótszych dystansach.

Leśnicy z Nadleśnictwa Kliniska wraz z Goleniowskim Domem Kultury zorganizowali kolejne spotkanie miłośników grzybobrania. Rodzinne zespoły miały kolejną okazję pospacerować po lesie w poszukiwaniu grzybów. Tegoroczna susza spowodowała, że w koszykach zespołów wracających do miejsca ważenia było mało podgrzybków oraz innych jadalnych grzybów. 

Osoby zbierające grzyby mogły spotkać w lesie biegaczy, którzy wyruszyli na leśną trasę biegu maratońskiego oraz biegów na 20 km i 10 km. Rześkie powietrze było sprzymierzeńcem sportowców, którzy pokonywali kolejne kilometry trasy po leśnych drogach. Koordynatorem biegu było Stowarzyszenie ProGDar Marathon Team wraz ze sponsorami.

Wszyscy uczestnicy grzybobrania otrzymali pamiątkowe znaczki oraz pamiątkowe statuetki. Każdy uczestnik biegu przekraczający linię mety otrzymał pamiątkowy medal z drewna. Zwycięzcy poszczególnych kategorii biegowych otrzymali drewniane statuetki ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz drobne upominki  ufundowane przez innych sponsorów.

 

 

Tekst Jacek Sidorko

Zdjęcia Katarzyna Cackowska