Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Świdwie Sanctus – natura i człowiek w dźwięku i obrazie

Świdwie Sanctus – natura i człowiek w dźwięku i obrazie

W Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej 16 października br. odbył się minikoncert inspirowany przyrodą. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Społecznej. Prowadzącymi spotkanie byli: Piotr Biniek i Kazimierz Olszanowski.

Województwo Zachodniopomorskie bogate jest w wiele cennych obszarów i obiektów przyrodniczych. Jednym z cenniejszych  interesujących jest rezerwat Świdwie.

Stowarzyszenie w ramach projektu Świdwie Sanctus – natura i człowiek w dźwięku i obrazie przygotowuje nowatorski i unikatowy w skali światowej materiał audio i video. Naturalnym bezcennym zasobem Świdwia są głosy ptaków. W postaci surowej (czystych nagrań z wyselekcjonowanymi poszczególnymi gatunkami) są one atrakcyjne dla wąskiej grupy odbiorców, dlatego zostały rozbudowane o element muzyczny, a także filmowy oraz działania społeczne (warsztaty, koncerty, spotkania).

Uczestnikami minikoncertu byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 67 w Szczecinie. Dzieci wysłuchały prelekcji o rezerwacie Świdwie a także mieli okazję poznania instrumentów – tankdrumów i nauki gry na nich, tworząc własne aranżacje muzyczne.

Więcej o projekcie na stronie www.swidwiesanctus.pl