Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy na Jarmarku Piotra i Pawła

Leśnicy na Jarmarku Piotra i Pawła

Nadleśnictwo Kliniska przygotowało w dniu 25 czerwca 2017 r. stoisko na Jarmarku Piotra i Pawła w Szczecinie Podjuchach.  Leśnicy z Klinisk przygotowali materiały edukacyjne i promocyjne dla uczestników jarmarku. Przy kole wiedzy leśnej uczestnicy jarmarku mogli sprawdzić lub uzupełnić swoją wiedzę przyrodniczą, o lesie, o ochronie przyrody. Każdy odwiedzający nasze stoisko miał możliwość otrzymania materiałów promocyjno- edukacyjnych oraz możliwość rozmowy z pracownikami Lasów Państwowych na tematy dotyczące pracy leśników, działań dotyczących ochrony przyrody w lasach, sieci Natura 2000. Mimo deszczowej pogody  nasze stoisko było odwiedzane przez uczestników Jarmarku Piotra i Pawła.

Tekst: Jacek Sidorko