Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

DLA PRZYRODY!

DLA PRZYRODY!

 

Chociaż z pozoru może wydawać się to niemożliwe, wycięcie drzew też może służyć przyrodzie.

Jednym z licznych przykładów, gdy tak się dzieje jest np. wycinka drzew pod przejścia dla zwierzyny nad autostradami, czy drogami szybkiego ruchu.

W ostatnich dniach marca tego roku takie działania zostały podjęte na terenie Nadleśnictwa Kliniska, a dokładniej dwóch leśnictw wchodzących w jego skład, tj. Leśnictwa Wielgowo i Leśnictwa Załom.

W związku z uruchomieniem prac nad budową takiego przejścia nad drogą A6/S3 pomiędzy węzłami drogowymi Trzebusz-Dunikowo a Rzęśnica wykonaliśmy usunięcia drzewostanu pod wyznaczoną pod taki cel lokalizację. Prace zostały wykonane sprawnie i fachowo z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu, tj. maszyny operacyjnej – harvestera.

Drewno pozyskane z tych cięć zasili pulę surowca przeznaczonego dla przemysłu drzewnego.

Przejścia dla zwierzyny pozwalają na swobodny ruch zwierzyny nad sztucznie dzielącymi ich miejsca bytowania drogami, liniami kolejowymi, czy innymi sztucznymi przeszkodami. Zapobiegają izolowaniu populacji, a w konsekwencji zawężaniu puli genowej gatunków zwierząt bytujących na danym terenie.

Tekst i zdjęcia: Ryszard Siarkiewicz-Hoszowski