Wydawca treści Wydawca treści

ścieżki edukacyjne

1. ŚCIEŻKA SPACEROWO-DYDAKTYCZNA

Tych, którzy chcą zapoznać się z funkcjonowaniem ekosystemu leśnego oraz działaniami leśników mającymi na celu ochronę, utrzymanie i racjonalne użytkowanie lasu zapraszamy na ścieżkę spacerowo-dydaktyczną z 11 przystankami edukacyjnymi. Trasa ścieżki spacerowo-dydaktycznej rozpoczyna się przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.

Trasa ścieżki spacerowo-dydaktycznej

 

 

2. ŚCIEŻKA EDUKACYJNA "UROKI DOLINY INY"

Ścieżka edukacyjna "Uroki doliny Iny" znajduje się na terenie Leśnictwa Zabrodzie. Początek i koniec trasy przy miejscowości Zabród koło Goleniowa. Trasa ma kształt pętli o długości 3,8 km. Trasa przebiega przez teren leśny, ukazuje nadrzeczne łąki oraz starorzecze rzeki Iny. Na trasie znajduje się 17 przystanków dydaktycznych oraz dwa miejsca odpoczynku.

Trasa ścieżki edukacyjnej

Dojazd do ścieżki edukacyjnej

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie sezonu pożarowego 2019

Podsumowanie sezonu pożarowego 2019

       W dniu 16 października br. w Nadleśnictwie Kliniska zakończyła się akcja bezpośrednia w ochronie przeciwpożarowej lasu. Miniony sezon, ze względu na bardzo sprzyjające warunki atmosferyczne, długotrwałą suszę i wysokie temperatury, był wyjątkowo intensywny zarówno dla pracowników Nadleśnictwa, jak i właściwych terytorialnie jednostek ochotniczych i zawodowych straży pożarnych. W ciągu 7 miesięcy na terenach leśnych zaewidencjonowaliśmy 43 pożary, a spaleniu uległa pokrywa gleby na łącznej powierzchni 3,91 ha, co daje średnią 0,09 ha. Statystycznie co 5 dzień wystąpił pożar, w którym czynny udział brały osoby odpowiedzialne za ochronę ppoż. w Nadleśnictwie, samoloty gaśnicze oraz jednostki OSP i PSP. W większości zdarzeń przyczyną było używania ognia w lesie w postaci palenia papierosów i pozostawiania niedopałków, czy rozpalania ognisk - pomimo bezwzględnego zakazu.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w ratowanie naszych lasów przed niszczącą siłą ognia. Szczególne podziękowania należą się obserwatorom Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego oraz kierowcy samochodu patrolowo-gaśniczego, którzy wielokrotnie prowadzili kilkunastogodzinne dyżury, chroniąc lasy przed możliwością powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów. Dziękujemy Pracownikom terenowej Służby Leśnej, którzy zawsze pojawiali się na miejscu zdarzenia, a w razie potrzeby dozorowali pożarzyska. Dziękujemy Strażakom biorącym czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, ponieważ dzięki tym działaniom, średnia powierzchnia jednego pożaru zamknęła się w tak niskiej wartości, charakteryzując pożar jako mały.

Tekst i foto. - M. Hapnik-Ciechalska