Wydawca treści Wydawca treści

ścieżki edukacyjne

1. ŚCIEŻKA SPACEROWO-DYDAKTYCZNA

Tych, którzy chcą zapoznać się z funkcjonowaniem ekosystemu leśnego oraz działaniami leśników mającymi na celu ochronę, utrzymanie i racjonalne użytkowanie lasu zapraszamy na ścieżkę spacerowo-dydaktyczną z 11 przystankami edukacyjnymi. Trasa ścieżki spacerowo-dydaktycznej rozpoczyna się przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.

Trasa ścieżki spacerowo-dydaktycznej

 

 

2. ŚCIEŻKA EDUKACYJNA "UROKI DOLINY INY"

Ścieżka edukacyjna "Uroki doliny Iny" znajduje się na terenie Leśnictwa Zabrodzie. Początek i koniec trasy przy miejscowości Zabród koło Goleniowa. Trasa ma kształt pętli o długości 3,8 km. Trasa przebiega przez teren leśny, ukazuje nadrzeczne łąki oraz starorzecze rzeki Iny. Na trasie znajduje się 17 przystanków dydaktycznych oraz dwa miejsca odpoczynku.

Trasa ścieżki edukacyjnej

Dojazd do ścieżki edukacyjnej

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ćwiczenia o kryptonimie „SOSNA” w Nadleśnictwie Kliniska

Ćwiczenia o kryptonimie „SOSNA” w Nadleśnictwie Kliniska

       W dniu 14 października br. na terenie leśnictwa Bącznik odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe, zorganizowane we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie. Głównym ich celem było sprawdzenie w praktyce umiejętności właściwego przygotowania oraz współdziałania jednostek PSP i OSP podczas prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych na terenach leśnych. W ramach ćwiczeń został upozorowany pożar młodnika. Po zauważeniu dymu z kamery przez obserwatora Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego w Nadleśnictwie i zgłoszeniu tego faktu do Powiatowego Stanowiska Kierowania, na miejsce zdarzenia zadysponowano siły i środki z najbliższych jednostek. Działania miały polegać przede wszystkim na podawaniu wody z najbliższego PCW na rzece Inie, odległego o ok. 1 km, za pomocą wybudowanej magistrali. Wodę dostarczano do bufora za pomocą wysokiej wydajności pompy, zlokalizowanej przy punkcie czerpania wody. Kolejne siły i środki miały za zadanie zbudować wzdłuż drogi dojazdowej linię zasilającą pojazdy gaszące pożar lasu, za pomocą przetłaczania.

            Z uwagi na specyfikę gaszenia pożarów lasów, ćwiczenia prowadzone z jednostkami OSP i PSP stają się niezbędnym elementem sprawnie funkcjonującego systemu ochrony przeciwpożarowej i mogą uchronić przed powstawaniem wielkoobszarowych pożarów kompleksów leśnych.

Tekst i zdjęcia: M.Hapnik-Ciechalska