Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Terenowy odbiór prac urządzeniowych

Terenowy odbiór prac urządzeniowych

W dniach 15-16 maja 2017r. na terenie Nadleśnictwa Kliniska przeprowadzony został odbiór części terenowej prac urządzeniowych, polegających na dokładnym opisaniu każdego zakątka Nadleśnictwa, weryfikacji granic wydzieleń oraz zaprojektowaniu, dla każdego wydzielenia oddzielnie, zadań jakie należy wykonać w ciągu kolejnych 10 lat. Prace terenowe związane
są z opracowywaniem nowego Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Kliniska na lata 2018-2027.
W odbiorze uczestniczyli przedstawiciele Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Gorzowie Wielkopolskim, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz pracownicy Nadleśnictwa.

Obiór miał charakter wizji terenowej. Do sprawdzenia prac terenowych wybrano kilkanaście pozycji, z których każda dotyczyła odrębnego zagadnienia, nierzadko problemowego. Poruszano kwestie naturalnego lasu, szkód wyrządzanych przez zwierzynę płową, zagospodarowania lasu, działań innowacyjnych, sposobów likwidacji szkód powstałych wskutek działania silnych wiatrów oraz wiele innych. Dodatkowo, przy każdej pozycji sprawdzano poprawność wykonania prac przeprowadzanych przez taksatorów z BULiGL. Miłym przerywnikiem w trakcie odbioru terenowego były wizyty: pierwszego dnia w Misji Matki Bożej Światłości, znajdującej się w sąsiedztwie lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Kliniska i będącej przykładem rewitalizacji i odnowienia niszczejącej zabudowy starego młyna wodnego, drugiego dnia w rezerwatowej hodowli konika polskiego.

Tekst: Bartosz Kochanowski

Zdjęcia: Maciej Jaguś

Dzięki świetnemu przygotowaniu zarówno pracowników Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej jak i przedstawicieli Lasów Państwowych, odbiór prac przebiegł bardzo sprawnie, a podczas merytorycznych dyskusji obie strony mogły wymienić się wiedzą oraz doświadczeniem. Co najważniejsze prace terenowe zostały ocenione pozytywnie i będą mogły być wykorzystywane   w dalszych pracach nad Planem Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Kliniska.