Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Kliniska wynosi 714,12 km² w granicach województwa zachodniopomorskiego i obejmuje teren powiatów i gmin:

Powiat stargardzki:

Gminy: Stargard , Kobylanka, Stara Dąbrowa, Miast Stargard;

Powiat goleniowski:

Gminy: Goleniów, Maszewo, Miasto Goleniów;

Powiat pyrzycki:

Gminy: Pyrzyce, Warnice.

Powiat gryfiński:

Gminy Stare Czarnowo,

Powiat szczeciński:

Gmina Miasto Szczecin.

Nadleśnictwo gospodaruje na należących do Skarbu Państwa gruntach o powierzchni 23 841,68 ha, z których 23 056,46 ha jest gruntami leśnymi (wg stanu na dzień 01.01.2021r.). Tereny te położone są na obszarze stanowiącym trójkąt pomiędzy miastami Szczecin, Goleniów, Stargard. Do głównych szlaków komunikacyjnych przecinających grunty leśne zarządzane przez Nadleśnictwo Kliniska należą drogi: S3/A6, S10, droga wojewódzka 142 „Chociwelka” oraz linie kolejowe relacji Szczecin-Poznań i Szczecin-Świnoujście.

Głównymi ciekami wodnymi na terenie Nadleśnictwa są rzeki Ina i Płonia oraz potok Chełszcząca.

Tereny administrowane przez Nadleśnictwo Kliniska podzielone są na 13 leśnictw. Nadleśnictwo posiada również własną szkółkę leśną oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny.

Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo – leśną tereny administrowane przez Nadleśnictwo położone są w:

Krainie I – Bałtyckiej
Mezoregionie – Równiny Wkrzańskiej i Goleniowskiej
Mezoregionie – Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej
Mezoregionie - Równiny Nowogardzkiej                                                                                                                                                         Mezoregionie - Puszczy Pyrzyckiej    

                                                                                                  

 


 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Świdwie Sanctus – natura i człowiek w dźwięku i obrazie

Świdwie Sanctus – natura i człowiek w dźwięku i obrazie

W Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej 16 października br. odbył się minikoncert inspirowany przyrodą. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Społecznej. Prowadzącymi spotkanie byli: Piotr Biniek i Kazimierz Olszanowski.

Województwo Zachodniopomorskie bogate jest w wiele cennych obszarów i obiektów przyrodniczych. Jednym z cenniejszych  interesujących jest rezerwat Świdwie.

Stowarzyszenie w ramach projektu Świdwie Sanctus – natura i człowiek w dźwięku i obrazie przygotowuje nowatorski i unikatowy w skali światowej materiał audio i video. Naturalnym bezcennym zasobem Świdwia są głosy ptaków. W postaci surowej (czystych nagrań z wyselekcjonowanymi poszczególnymi gatunkami) są one atrakcyjne dla wąskiej grupy odbiorców, dlatego zostały rozbudowane o element muzyczny, a także filmowy oraz działania społeczne (warsztaty, koncerty, spotkania).

Uczestnikami minikoncertu byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 67 w Szczecinie. Dzieci wysłuchały prelekcji o rezerwacie Świdwie a także mieli okazję poznania instrumentów – tankdrumów i nauki gry na nich, tworząc własne aranżacje muzyczne.

Więcej o projekcie na stronie www.swidwiesanctus.pl