Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Kliniska wynosi 714,12 km² w granicach województwa zachodniopomorskiego i obejmuje teren powiatów i gmin:

Powiat stargardzki:

Gminy: Stargard , Kobylanka, Stara Dąbrowa, Miast Stargard;

Powiat goleniowski:

Gminy: Goleniów, Maszewo, Miasto Goleniów;

Powiat pyrzycki:

Gminy: Pyrzyce, Warnice.

Powiat gryfiński:

Gminy Stare Czarnowo,

Powiat szczeciński:

Gmina Miasto Szczecin.

Nadleśnictwo gospodaruje na należących do Skarbu Państwa gruntach o powierzchni 23 841,68 ha, z których 23 056,46 ha jest gruntami leśnymi (wg stanu na dzień 01.01.2021r.). Tereny te położone są na obszarze stanowiącym trójkąt pomiędzy miastami Szczecin, Goleniów, Stargard. Do głównych szlaków komunikacyjnych przecinających grunty leśne zarządzane przez Nadleśnictwo Kliniska należą drogi: S3/A6, S10, droga wojewódzka 142 „Chociwelka” oraz linie kolejowe relacji Szczecin-Poznań i Szczecin-Świnoujście.

Głównymi ciekami wodnymi na terenie Nadleśnictwa są rzeki Ina i Płonia oraz potok Chełszcząca.

Tereny administrowane przez Nadleśnictwo Kliniska podzielone są na 13 leśnictw. Nadleśnictwo posiada również własną szkółkę leśną oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny.

Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo – leśną tereny administrowane przez Nadleśnictwo położone są w:

Krainie I – Bałtyckiej
Mezoregionie – Równiny Wkrzańskiej i Goleniowskiej
Mezoregionie – Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej
Mezoregionie - Równiny Nowogardzkiej                                                                                                                                                         Mezoregionie - Puszczy Pyrzyckiej    

                                                                                                  

 


 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie sezonu pożarowego 2019

Podsumowanie sezonu pożarowego 2019

       W dniu 16 października br. w Nadleśnictwie Kliniska zakończyła się akcja bezpośrednia w ochronie przeciwpożarowej lasu. Miniony sezon, ze względu na bardzo sprzyjające warunki atmosferyczne, długotrwałą suszę i wysokie temperatury, był wyjątkowo intensywny zarówno dla pracowników Nadleśnictwa, jak i właściwych terytorialnie jednostek ochotniczych i zawodowych straży pożarnych. W ciągu 7 miesięcy na terenach leśnych zaewidencjonowaliśmy 43 pożary, a spaleniu uległa pokrywa gleby na łącznej powierzchni 3,91 ha, co daje średnią 0,09 ha. Statystycznie co 5 dzień wystąpił pożar, w którym czynny udział brały osoby odpowiedzialne za ochronę ppoż. w Nadleśnictwie, samoloty gaśnicze oraz jednostki OSP i PSP. W większości zdarzeń przyczyną było używania ognia w lesie w postaci palenia papierosów i pozostawiania niedopałków, czy rozpalania ognisk - pomimo bezwzględnego zakazu.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w ratowanie naszych lasów przed niszczącą siłą ognia. Szczególne podziękowania należą się obserwatorom Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego oraz kierowcy samochodu patrolowo-gaśniczego, którzy wielokrotnie prowadzili kilkunastogodzinne dyżury, chroniąc lasy przed możliwością powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów. Dziękujemy Pracownikom terenowej Służby Leśnej, którzy zawsze pojawiali się na miejscu zdarzenia, a w razie potrzeby dozorowali pożarzyska. Dziękujemy Strażakom biorącym czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, ponieważ dzięki tym działaniom, średnia powierzchnia jednego pożaru zamknęła się w tak niskiej wartości, charakteryzując pożar jako mały.

Tekst i foto. - M. Hapnik-Ciechalska