Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Kliniska wynosi 714,12 km² w granicach województwa zachodniopomorskiego i obejmuje teren powiatów i gmin:

Powiat stargardzki:

Gminy: Stargard , Kobylanka, Stara Dąbrowa, Miast Stargard;

Powiat goleniowski:

Gminy: Goleniów, Maszewo, Miasto Goleniów;

Powiat pyrzycki:

Gminy: Pyrzyce, Warnice.

Powiat gryfiński:

Gminy Stare Czarnowo,

Powiat szczeciński:

Gmina Miasto Szczecin.

Nadleśnictwo gospodaruje na należących do Skarbu Państwa gruntach o powierzchni 23 841,68 ha, z których 23 056,46 ha jest gruntami leśnymi (wg stanu na dzień 01.01.2021r.). Tereny te położone są na obszarze stanowiącym trójkąt pomiędzy miastami Szczecin, Goleniów, Stargard. Do głównych szlaków komunikacyjnych przecinających grunty leśne zarządzane przez Nadleśnictwo Kliniska należą drogi: S3/A6, S10, droga wojewódzka 142 „Chociwelka” oraz linie kolejowe relacji Szczecin-Poznań i Szczecin-Świnoujście.

Głównymi ciekami wodnymi na terenie Nadleśnictwa są rzeki Ina i Płonia oraz potok Chełszcząca.

Tereny administrowane przez Nadleśnictwo Kliniska podzielone są na 13 leśnictw. Nadleśnictwo posiada również własną szkółkę leśną oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny.

Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo – leśną tereny administrowane przez Nadleśnictwo położone są w:

Krainie I – Bałtyckiej
Mezoregionie – Równiny Wkrzańskiej i Goleniowskiej
Mezoregionie – Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej
Mezoregionie - Równiny Nowogardzkiej                                                                                                                                                         Mezoregionie - Puszczy Pyrzyckiej    

                                                                                                  

 


 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ćwiczenia o kryptonimie „SOSNA” w Nadleśnictwie Kliniska

Ćwiczenia o kryptonimie „SOSNA” w Nadleśnictwie Kliniska

       W dniu 14 października br. na terenie leśnictwa Bącznik odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe, zorganizowane we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie. Głównym ich celem było sprawdzenie w praktyce umiejętności właściwego przygotowania oraz współdziałania jednostek PSP i OSP podczas prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych na terenach leśnych. W ramach ćwiczeń został upozorowany pożar młodnika. Po zauważeniu dymu z kamery przez obserwatora Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego w Nadleśnictwie i zgłoszeniu tego faktu do Powiatowego Stanowiska Kierowania, na miejsce zdarzenia zadysponowano siły i środki z najbliższych jednostek. Działania miały polegać przede wszystkim na podawaniu wody z najbliższego PCW na rzece Inie, odległego o ok. 1 km, za pomocą wybudowanej magistrali. Wodę dostarczano do bufora za pomocą wysokiej wydajności pompy, zlokalizowanej przy punkcie czerpania wody. Kolejne siły i środki miały za zadanie zbudować wzdłuż drogi dojazdowej linię zasilającą pojazdy gaszące pożar lasu, za pomocą przetłaczania.

            Z uwagi na specyfikę gaszenia pożarów lasów, ćwiczenia prowadzone z jednostkami OSP i PSP stają się niezbędnym elementem sprawnie funkcjonującego systemu ochrony przeciwpożarowej i mogą uchronić przed powstawaniem wielkoobszarowych pożarów kompleksów leśnych.

Tekst i zdjęcia: M.Hapnik-Ciechalska