Wydawca treści Wydawca treści

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

"Las -poznać, przeżyć, zrozumieć "- to tylko w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Edukacji w Nadleśnictwie Kliniska służy przede wszystkim Ośrodek Edukacji  Przyrodniczo-Leśnej. Utworzony został głównie z myślą o dzieciach  i młodzieży.

  Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć"  i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. W ofercie Ośrodka znajdują się również warsztaty dla nauczycieli, liczne konkursy, wystawy, ekspozycje przyrodnicze.

Do dyspozycji odwiedzających jest sala edukacyjno-konferencyjna, sala wystawowa, ekspozycja dydaktyczno-przyrodnicza, plac dydaktyczny, parking. Dla najmłodszych zbudowano plac zabaw.

W Ośrodku mieści się ekspozycja dydaktyczno-przyrodnicza pt. "Mieszkańcy lasu", w której znajdują się eksponaty łosia, wilka, borsuka, bielika, puszczyka i wiewiórki, a to wszystko w leśnej scenerii.

    W pobliżu Ośrodka utworzona została 3 kilometrowa ścieżka spacerowo-dydaktyczna z 11 przystankami edukacyjnymi. Atrakcyjne położenie w sercu Puszczy Goleniowskiej, dogodny dojazd sprawia, że Ośrodek odwiedzany jest licznie w ciągu całego roku. W miejscowości Zabród nadleśnictwo posiada drugą ścieżkę edukacyjną "Uroki doliny Iny". Trasa ścieżki biegnie przez teren leśny, nadrzecze łąki oraz przy starorzeczu Iny. Ścieżka posiada 17 przystanków edukacyjnych, a jej długość to 4km.

Formy działalności Ośrodka:

  • zajęcia kameralne i terenowe z dziećmi i młodzieżą,

  • wystawy okresowe,

  • prelekcje, konferencje, warsztaty,

  • organizacja konkursów,

  • edukacyjne imprezy plenerowe,

  •  współpraca z instytucjami i organizacjami prowadzącymi edukację przyrodniczą.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska

Pucko 1

72-123 Kliniska Wielkie

tel. 91-43-121-30; 91-43-121-24 wew.30

e-mail: edukacja@szczecin.lasy.gov.pl

Ośrodek czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Terenowy odbiór prac urządzeniowych

Terenowy odbiór prac urządzeniowych

W dniach 15-16 maja 2017r. na terenie Nadleśnictwa Kliniska przeprowadzony został odbiór części terenowej prac urządzeniowych, polegających na dokładnym opisaniu każdego zakątka Nadleśnictwa, weryfikacji granic wydzieleń oraz zaprojektowaniu, dla każdego wydzielenia oddzielnie, zadań jakie należy wykonać w ciągu kolejnych 10 lat. Prace terenowe związane
są z opracowywaniem nowego Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Kliniska na lata 2018-2027.
W odbiorze uczestniczyli przedstawiciele Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Gorzowie Wielkopolskim, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz pracownicy Nadleśnictwa.

Obiór miał charakter wizji terenowej. Do sprawdzenia prac terenowych wybrano kilkanaście pozycji, z których każda dotyczyła odrębnego zagadnienia, nierzadko problemowego. Poruszano kwestie naturalnego lasu, szkód wyrządzanych przez zwierzynę płową, zagospodarowania lasu, działań innowacyjnych, sposobów likwidacji szkód powstałych wskutek działania silnych wiatrów oraz wiele innych. Dodatkowo, przy każdej pozycji sprawdzano poprawność wykonania prac przeprowadzanych przez taksatorów z BULiGL. Miłym przerywnikiem w trakcie odbioru terenowego były wizyty: pierwszego dnia w Misji Matki Bożej Światłości, znajdującej się w sąsiedztwie lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Kliniska i będącej przykładem rewitalizacji i odnowienia niszczejącej zabudowy starego młyna wodnego, drugiego dnia w rezerwatowej hodowli konika polskiego.

Tekst: Bartosz Kochanowski

Zdjęcia: Maciej Jaguś

Dzięki świetnemu przygotowaniu zarówno pracowników Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej jak i przedstawicieli Lasów Państwowych, odbiór prac przebiegł bardzo sprawnie, a podczas merytorycznych dyskusji obie strony mogły wymienić się wiedzą oraz doświadczeniem. Co najważniejsze prace terenowe zostały ocenione pozytywnie i będą mogły być wykorzystywane   w dalszych pracach nad Planem Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Kliniska.