Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

W naszym nadleśnictwie oprócz najlepszego zaplecza dydaktycznego - lasu - funkcjonuje Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, w którym prowadzona jest działalność edukacyjna.

Działalność Ośrodka skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć" i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. Zajęcia dydaktyczne odbywają się głównie na świeżym powietrzu w formie gier i zabaw dydaktycznych, w oparciu o aktywne metody pracy. Program zajęć dostosowany jest do pory roku i wieku uczestników spotkania. W programie zajęć znajduje się również projekcja filmu przyrodniczego, zwiedzanie ekspozycji przyrodniczych, zajęcia terenowe na ścieżce dydaktycznej lub ścieżce edukacyjnej „Uroki doliny Iny". Dla grup zainteresowanych istnieje możliwość zorganizowania prelekcji przy zagrodzie pokazowej konika polskiego. Dla najmłodszych w pobliżu Ośrodka znajduje się plac zabaw. Istnieje możliwość zakończenia zajęć przy ognisku.

W ramach realizowanego programu edukacyjnego prowadzony jest cykl zajęć „Cztery pory roku w lesie", który dla uczestników kończy się zdobyciem dyplomu „Młodego leśnika".

Wśród form edukacji realizowanych przez Ośrodek znajdują się również: warsztaty przyrodnicze, prelekcje, konkursy, wystawy oraz imprezy plenerowe o charakterze edukacyjnym i popularyzacyjnym.

Wizyta w Ośrodku to nie tylko nauka, ale i interesująca forma spędzenia wolnego czasu. Pobliskie lasy są atrakcyjne pod względem przyrodniczym, obfitują w jagody i grzyby. Dlatego, aby umożliwić korzystanie z tych walorów, utworzona została: sieć ścieżek rowerowych, ścieżka spacerowo-dydaktyczna w pobliżu Ośrodka, ścieżka edukacyjna "Uroki doliny Iny" w miejscowości Zabród oraz miejsca odpoczynku. iłośnicy przyrody mogą również odwiedzić tabun konika polskiego, który przebywa w zagrodzie pokazowej zlokalizowanej w pobliżu Kwatery Myśliwskiej Łęsko.

Dla odwiedzających Ośrodek przygotowane zostały interaktywne wystawy i ekspozycje przyrodnicze prezentowane zarówno w obiektach Ośrodka jak i ich sąsiedztwie. Ośrodek czynny jest cały rok.

Zachęcamy do wizyty zarówno wiosną, kiedy las mieni się soczystą zielenią, latem, kiedy pachnie rozgrzaną żywicą, jesienią, gdy fascynuje grą kolorów, czy też zimą, gdy możemy śledzić tropy na świeżo spadłym śniegu.

Na zdjęciach widoczne są dzieci uczestniczące w zajęciach terenowych


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zimowe liczenie hibernujących nietoperzy

Zimowe liczenie hibernujących nietoperzy

Na terenie Szczecina  i okolic odbyła się coroczna akcja liczenia zimujących nietoperzy. Akcję prowadziło ZachodniopomorskieTowarzystwo Chiropterologiczne „Mopek” wraz z Szczecińskim Stowarzyszeniem Przygodowym „Za horyzont”. Inwentaryzacją objęto obiekty najchętniej wykorzystywane przez tą grupę ssaków na spędzenie zimy. Miejsca te muszą cechować się przede wszystkim w miarę stałą temperaturą na poziomie kilku stopni Celsjusza powyżej zera i dużą wilgotnością powierza. Najlepiej do tego celu nadają się wszelkie budowle podziemne, takie jak bunkry, schrony, ziemianki, piwnice, ale również nieczynne hale produkcyjne. Inwentaryzację  przeprowadzono również w obiektach znajdujących się na terenach leśnych  zarządzanych przez Lasy Państwowe w Nadleśnictwie Kliniska i Nadleśnictwie Gryfino. W inwentaryzacji tej uczestniczył Maciej Jaguś – przedstawiciel Nadleśnictwa Kliniska. Na terenie Nadleśnictwa Kliniska inwentaryzacja hibernujących nietoperzy prowadzona jest corocznie na terenie Leśnictwa Załom oraz na terenie Leśnictwa Morawsko. W kilku powojennych schronach przeciwlotniczych w Załomu stwierdzono zimowanie 20 osobników nietoperzy z 5 gatunków:  nocek rudy, nocek Natterera, gacek brunatny, mopek i karlik. Coroczne obserwacje wskazują na coraz większą ilość zimujących u nas nietoperzy, jednak powszechna dostępność obiektów i duża penetracja oraz stosunkowo niekorzystny mikroklimat (przewiewność obiektów) mają dla nietoperzy niekorzystny wpływ.

Aby nietoperze mogły bez zakłóceń odbyć hibernacje nie można ich w żaden sposób niepokoić, ponieważ każde wybudzenie z zimowego letargu jest dla nietoperzy dużym wydatkiem energetycznym decydującym o tym  czy przetrwają zimę.

Nietoperze oprócz ptaków są naszymi największymi sprzymierzeńcami              w ograniczeniu liczebności tak nielubianych przez nas owadów – komarów. Pomóżmy im zatem spokojnie przetrwać ten trudny dla nich okres, a one latem na pewno za to nam się odwdzięczą.

 

Tekst: M. Jaguś

Zdjęcia: M. Dziubak, M. Jaguś