Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

W naszym nadleśnictwie oprócz najlepszego zaplecza dydaktycznego - lasu - funkcjonuje Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, w którym prowadzona jest działalność edukacyjna.

Działalność Ośrodka skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć" i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. Zajęcia dydaktyczne odbywają się głównie na świeżym powietrzu w formie gier i zabaw dydaktycznych, w oparciu o aktywne metody pracy. Program zajęć dostosowany jest do pory roku i wieku uczestników spotkania. W programie zajęć znajduje się również projekcja filmu przyrodniczego, zwiedzanie ekspozycji przyrodniczych, zajęcia terenowe na ścieżce dydaktycznej lub ścieżce edukacyjnej „Uroki doliny Iny". Dla grup zainteresowanych istnieje możliwość zorganizowania prelekcji przy zagrodzie pokazowej konika polskiego. Dla najmłodszych w pobliżu Ośrodka znajduje się plac zabaw. Istnieje możliwość zakończenia zajęć przy ognisku.

W ramach realizowanego programu edukacyjnego prowadzony jest cykl zajęć „Cztery pory roku w lesie", który dla uczestników kończy się zdobyciem dyplomu „Młodego leśnika".

Wśród form edukacji realizowanych przez Ośrodek znajdują się również: warsztaty przyrodnicze, prelekcje, konkursy, wystawy oraz imprezy plenerowe o charakterze edukacyjnym i popularyzacyjnym.

Wizyta w Ośrodku to nie tylko nauka, ale i interesująca forma spędzenia wolnego czasu. Pobliskie lasy są atrakcyjne pod względem przyrodniczym, obfitują w jagody i grzyby. Dlatego, aby umożliwić korzystanie z tych walorów, utworzona została: sieć ścieżek rowerowych, ścieżka spacerowo-dydaktyczna w pobliżu Ośrodka, ścieżka edukacyjna "Uroki doliny Iny" w miejscowości Zabród oraz miejsca odpoczynku. iłośnicy przyrody mogą również odwiedzić tabun konika polskiego, który przebywa w zagrodzie pokazowej zlokalizowanej w pobliżu Kwatery Myśliwskiej Łęsko.

Dla odwiedzających Ośrodek przygotowane zostały interaktywne wystawy i ekspozycje przyrodnicze prezentowane zarówno w obiektach Ośrodka jak i ich sąsiedztwie. Ośrodek czynny jest cały rok.

Zachęcamy do wizyty zarówno wiosną, kiedy las mieni się soczystą zielenią, latem, kiedy pachnie rozgrzaną żywicą, jesienią, gdy fascynuje grą kolorów, czy też zimą, gdy możemy śledzić tropy na świeżo spadłym śniegu.

Na zdjęciach widoczne są dzieci uczestniczące w zajęciach terenowych


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs plastyczny "Dobrodziejstwa lasu" rozstrzygnięty

Konkurs plastyczny "Dobrodziejstwa lasu" rozstrzygnięty

27 listopada 2018r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska odbyło się wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Dobrodziejstwa lasu”, którego organizatorem były nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie” tj. Nadleśnictwo Gryfino, Kliniska, Trzebież. Przedmiotem konkursu była praca plastyczna w formie plakatu przedstawiającego dobrodziejstwa jakie daje nam las. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych znajdujących się na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”. Na konkurs wpłynęło 39 prac z 8 placówek oświatowych. W wyniku oceny poziomu artystycznego i merytorycznego nadesłanych prac przyznano nagrody  i wyróżnienia:

I MIEJSCE –  OLIWIA KULIGOWSKA, SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W GRYFINIE

II MIEJSCE –KARINA KŁOS, SZKOŁA PODSTAWOWA W GARDNIE

III MIEJSCE – MAJA PIOTRZKOWSKA, SZKOŁA PODSTAWOWA NR 13 W SZCZECINIE

WYRÓŻNIENIE –  MAJA ZIĘTEK, SZKOŁA PODSTAWOWA W GARDNIE

WYRÓŻNIENIE –  MATEUSZ WYGLĄDACZ, SZKOŁA PODSTWOWA NR 13 W SZCZECINIE

WYRÓŻNIENIE – DARIA BIL, SZKOŁA PODSTAWOWA W GARDNIE

WYRÓŻNIENIE – KACPER ROMUK, SZKOŁA PODSTAWOWA W GARDNIE

Uczestnicy uroczystości wręczenia nagród uczestniczyli również w warsztatach „Drewo surowiec doskonały”, podczas których dowiedziały się dużo o surowcu, który daje nam las - drewnie, posiadającym ponad 30 tys. zastosowań w życiu człowieka. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję wykonać samodzielnie karmnik, który posłuży skrzydlatym mieszkańcom przetrwać zimę, a dzieciom obserwację ptaków korzystającym  z ptasiej stołówki.