Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy – forma ochrony przyrody w Polsce. Ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku definiuje je jako „fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe i estetyczne”. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Działalność na terenach objętych tą formą ochrony uwarunkowana jest opracowaniem dla nich planu zagospodarowania przestrzennego, który uwzględni postulaty przyrodników i historyków. Według danych z 31 grudnia 2018 roku liczba zespołów przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce wynosiła 331, które zajmowały powierzchnię 118 911,1 ha.

Obszary Natura 2000

Program Natura 2000 jest systemem przyjętym przez Unię Europejską dla ochrony wybranych elementów przyrody, najważniejszych z punktu widzenia całej Europy. System ten nie ma zastępować systemów krajowych, ale je uzupełniać - dawać merytoryczne podstawy do zachowania dziedzictwa przyrodniczego w skali kontynentu. Polega ona na wybraniu (według określonych kryteriów), a następnie skutecznym ochronieniu, określonych obszarów. Podstawą do wybierania i chronienia obszarów zaliczanych do systemu Natura 2000 stanowią dwie dyrektywy europejskie: tzw. Dyrektywa Ptasia i Dyrektywa Siedliskowa, na podstawie których tworzone są specjalne obszary ochrony siedlisk oraz obszary specjalnej ochrony ptaków.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2019 r. zestawiono ich 11 314, z czego 9 tys. stanowiły drzewa, a 1380 grupy drzew.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie na gruntach w zarządzie PGL LP znajduje się ponad 8 tys. o powierzchni ponad 29,5 tys. ha.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 715 gatunków roślin, 322 gatunków grzybów i porostów oraz 799 gatunków zwierząt. Około 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dni Lasu 2017

Dni Lasu 2017

Kolejny raz w Nadleśnictwie Kliniska odbyła się w dniu 06 czerwca br. plenerowa impreza edukacyjna  pod hasłem „ Dni Lasu" dla szkół i  organizacji współpracujących z Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. W programie  spotkania znalazły się: wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu plastycznego „Pocztówka z lasu": wręczenie statuetek za wieloletnią współpracę    z okazji 20-lecia istnienia OEPL przy Nadleśnictwie Kliniska; program artystyczny przygotowany przez szkoły; pokaz tańca w wykonaniu pary tanecznej; spotkania na stanowiskach przygotowanych przez szkoły i instytucje uczestniczące w imprezie; pogadankę o bezpiecznych wakacjach ( Policja ); szybki kurs  udzielania pierwszej pomocy; sadzenie pamiątkowych drzewek; potyczki sportowe oraz wspólne ognisko. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy  i zakończyliśmy sygnałem odegranym na rogu.  Przy pięknej pogodzie wszyscy uczestnicy spotkania mogli przyjemnie spędzić czas na łonie natury, sprawdzić swoja wiedzę dotycząca przyrody, leśnictwa, ekologii, obejrzeć ciekawe programy artystyczne, wykonać pamiątkowe prace na poszczególnych stoiskach szkolnych. Zdjęcia z imprezy można obejrzeć w załączonym katalogu.

Tekst: Jacek Sidorko

Zdjęcia: M. Jaguś