Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Niepaństwowe

Na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Kliniska znajdują się lasy innych własności, niestanowiące własności Skarbu Państwa. Nadzór nad gospodarką w tych lasach podlega bezpośrednio pod właściwe terytorialnie Starostwa Powiatowe. Zadania z zakresu gospodarki leśnej prowadzone są w nich w oparciu o Inwentaryzacje Stanu Lasu (lasy o łącznej powierzchni w jednym kompleksie do 10 ha) oraz Uproszczone Plany Urządzenia Lasu (lasy  o łącznej powierzchni w jednym kompleksie powyżej 10 ha).

Lasy niepaństwowe podlegają Starostom następujących powiatów: Miasto Szczecin, Starostwo Powiatowe w Stargardzie, Starostwo Powiatowe w Goleniowie.

Nadleśnictwo zgodnie z zapisami zawartymi w Ustawie o Lasach sprawuje funkcje doradczą dla właścicieli lasów, opiniodawczą do sporządzanych Uproszczonych Planów Urządzenia Lasu oraz sporządzanie planów zalesień w ramach PROW.

Od roku 2017, Nadleśnictwo Kliniska sprawuje nadzór nad lasami niepaństwowymi położonymi w zasięgu Starostwa Goleniów.  W nadzorze jest 79,33 ha. Pełniony nadzór opiera się na artykułach 7,8,9,13,14a Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku.

Tekst: A. Jakubowska

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ćwiczenia o kryptonimie „SOSNA” w Nadleśnictwie Kliniska

Ćwiczenia o kryptonimie „SOSNA” w Nadleśnictwie Kliniska

       W dniu 14 października br. na terenie leśnictwa Bącznik odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe, zorganizowane we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie. Głównym ich celem było sprawdzenie w praktyce umiejętności właściwego przygotowania oraz współdziałania jednostek PSP i OSP podczas prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych na terenach leśnych. W ramach ćwiczeń został upozorowany pożar młodnika. Po zauważeniu dymu z kamery przez obserwatora Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego w Nadleśnictwie i zgłoszeniu tego faktu do Powiatowego Stanowiska Kierowania, na miejsce zdarzenia zadysponowano siły i środki z najbliższych jednostek. Działania miały polegać przede wszystkim na podawaniu wody z najbliższego PCW na rzece Inie, odległego o ok. 1 km, za pomocą wybudowanej magistrali. Wodę dostarczano do bufora za pomocą wysokiej wydajności pompy, zlokalizowanej przy punkcie czerpania wody. Kolejne siły i środki miały za zadanie zbudować wzdłuż drogi dojazdowej linię zasilającą pojazdy gaszące pożar lasu, za pomocą przetłaczania.

            Z uwagi na specyfikę gaszenia pożarów lasów, ćwiczenia prowadzone z jednostkami OSP i PSP stają się niezbędnym elementem sprawnie funkcjonującego systemu ochrony przeciwpożarowej i mogą uchronić przed powstawaniem wielkoobszarowych pożarów kompleksów leśnych.

Tekst i zdjęcia: M.Hapnik-Ciechalska