Wydawca treści Wydawca treści

Zagroda pokazowa konika polskiego w Łęsku

Nasz tabun rezerwatowych koników polskich rośnie w siłę, a także w siłę populacji. Okresowo zachodzi potrzeba przeprowadzania części zwierząt z większej zagrody do osobnej zagrody pokazowej. W przypadku naszej hodowli, robi się to z powodów hodowlanych, jak również dla bezpieczeństwa niektórych osobników, zagrożonych zachowaniem dorosłych ogierów. Nieopodal zagrody hodowlanej na malowniczej łące w dolinie rzeki Iny i obrzeżach lasu w „Zagrodzie pokazowej konika polskiego” przebywają dorastające ogierki oraz zbędne w hodowli klaczki, między innymi z tzw. odmianami (np. gwiazdka na czole, białe przebarwienia na nogach itp.). Koniki oczekują tu na nowych właścicieli, którzy zdecydują się wykorzystać je później w rekreacji czy hipoterapii lub po prostu do wygryzania łąk i pastwisk jako „żywe kosiarki”. W Zagrodzie pokazowej koniki mają do swej dyspozycji łąki i zadrzewienia oraz wiatę chroniącą m.in. od meszek. Stado można obserwować ze specjalnie zbudowanego tarasu widokowego, na który serdecznie zapraszamy!

Zagroda pokazowa konika polskiego znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kwatery Łowieckiej "Łęsko". Obecnie przebywa tu 8 koników. Znacznie większą ilość koni można spotkać na terenie tzw. dużej zagrody, w której przebywają obecnie trzy stada (zwane tabunami). Wprawdzie trudniej jest je spotkać ale za to ich widok dostarcza dużo radości. Przypominamy także aby nie dokarmiać koni mokrym i zapleśniałym chlebem, w okresie gdy występuje pokrywa śnieżna pracownicy Nadleśnictwa Kliniska systematycznie dostarczają im pokarm w postaci siana w balotach. Także można w małej ilości dać im smakołyki w postaci marchewki bądź jabłka – pamiętajmy jednak iż takie warzywo lub owoc niech wygląda tak jakbyśmy my chcieli je skonsumować z apetytem dla dobra naszych koników i ich brzuchów.

tekst. R.Kucharski, Jan Kurek

 

DOJAZD DO ZAGRODY POKAZOWEJ

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Terenowy odbiór prac urządzeniowych

Terenowy odbiór prac urządzeniowych

W dniach 15-16 maja 2017r. na terenie Nadleśnictwa Kliniska przeprowadzony został odbiór części terenowej prac urządzeniowych, polegających na dokładnym opisaniu każdego zakątka Nadleśnictwa, weryfikacji granic wydzieleń oraz zaprojektowaniu, dla każdego wydzielenia oddzielnie, zadań jakie należy wykonać w ciągu kolejnych 10 lat. Prace terenowe związane
są z opracowywaniem nowego Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Kliniska na lata 2018-2027.
W odbiorze uczestniczyli przedstawiciele Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Gorzowie Wielkopolskim, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz pracownicy Nadleśnictwa.

Obiór miał charakter wizji terenowej. Do sprawdzenia prac terenowych wybrano kilkanaście pozycji, z których każda dotyczyła odrębnego zagadnienia, nierzadko problemowego. Poruszano kwestie naturalnego lasu, szkód wyrządzanych przez zwierzynę płową, zagospodarowania lasu, działań innowacyjnych, sposobów likwidacji szkód powstałych wskutek działania silnych wiatrów oraz wiele innych. Dodatkowo, przy każdej pozycji sprawdzano poprawność wykonania prac przeprowadzanych przez taksatorów z BULiGL. Miłym przerywnikiem w trakcie odbioru terenowego były wizyty: pierwszego dnia w Misji Matki Bożej Światłości, znajdującej się w sąsiedztwie lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Kliniska i będącej przykładem rewitalizacji i odnowienia niszczejącej zabudowy starego młyna wodnego, drugiego dnia w rezerwatowej hodowli konika polskiego.

Tekst: Bartosz Kochanowski

Zdjęcia: Maciej Jaguś

Dzięki świetnemu przygotowaniu zarówno pracowników Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej jak i przedstawicieli Lasów Państwowych, odbiór prac przebiegł bardzo sprawnie, a podczas merytorycznych dyskusji obie strony mogły wymienić się wiedzą oraz doświadczeniem. Co najważniejsze prace terenowe zostały ocenione pozytywnie i będą mogły być wykorzystywane   w dalszych pracach nad Planem Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Kliniska.