Wydawca treści Wydawca treści

Zagroda pokazowa konika polskiego w Łęsku

Nasz tabun rezerwatowych koników polskich rośnie w siłę, a także w siłę populacji. Okresowo zachodzi potrzeba przeprowadzania części zwierząt z większej zagrody do osobnej zagrody pokazowej. W przypadku naszej hodowli, robi się to z powodów hodowlanych, jak również dla bezpieczeństwa niektórych osobników, zagrożonych zachowaniem dorosłych ogierów. Nieopodal zagrody hodowlanej na malowniczej łące w dolinie rzeki Iny i obrzeżach lasu w „Zagrodzie pokazowej konika polskiego” przebywają dorastające ogierki oraz zbędne w hodowli klaczki, między innymi z tzw. odmianami (np. gwiazdka na czole, białe przebarwienia na nogach itp.). Koniki oczekują tu na nowych właścicieli, którzy zdecydują się wykorzystać je później w rekreacji czy hipoterapii lub po prostu do wygryzania łąk i pastwisk jako „żywe kosiarki”. W Zagrodzie pokazowej koniki mają do swej dyspozycji łąki i zadrzewienia oraz wiatę chroniącą m.in. od meszek. Stado można obserwować ze specjalnie zbudowanego tarasu widokowego, na który serdecznie zapraszamy!

Zagroda pokazowa konika polskiego znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kwatery Łowieckiej "Łęsko". Obecnie przebywa tu 8 koników. Znacznie większą ilość koni można spotkać na terenie tzw. dużej zagrody, w której przebywają obecnie trzy stada (zwane tabunami). Wprawdzie trudniej jest je spotkać ale za to ich widok dostarcza dużo radości. Przypominamy także aby nie dokarmiać koni mokrym i zapleśniałym chlebem, w okresie gdy występuje pokrywa śnieżna pracownicy Nadleśnictwa Kliniska systematycznie dostarczają im pokarm w postaci siana w balotach. Także można w małej ilości dać im smakołyki w postaci marchewki bądź jabłka – pamiętajmy jednak iż takie warzywo lub owoc niech wygląda tak jakbyśmy my chcieli je skonsumować z apetytem dla dobra naszych koników i ich brzuchów.

tekst. R.Kucharski, Jan Kurek

 

DOJAZD DO ZAGRODY POKAZOWEJ

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Program Edukacji Leśnej Społeczeństwa

Program Edukacji Leśnej Społeczeństwa

Trwają prace nad sporządzeniem  Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Kliniska na lata 2018 – 2027. Bardzo ważnym elementem nowego PUL jest Program Edukacji  Leśnej Społeczeństwa (Program). W związku z tym została powołana Komisja ds. opracowania nowego programu edukacji. Wśród członków Komisji znaleźli się przedstawiciele nauczycieli szkół z terenu działania Nadleśnictwa, metodycy ZCDN w Szczecinie, przedstawiciele Samorządów, przedstawiciel RDLP w Szczecinie oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Kliniska. W trakcie spotkania odbyła się żywa dyskusja nad podsumowaniem realizacji za lata 2008 do 2017 oraz zgłoszono wiele propozycji do nowego Programu. Po zebraniu propozycji i ich opracowaniu członkowie Komisji spotkają się ponownie aby przedyskutować projekt Programu Edukacji Leśnej Społeczeństwa i przygotować ostateczną wersję, która zostanie przedstawiona do akceptacji Nadleśniczemu Nadleśnictwa Kliniska.