Wydawca treści Wydawca treści

Zagroda pokazowa konika polskiego w Łęsku

Nasz tabun rezerwatowych koników polskich rośnie w siłę, a także w siłę populacji. Okresowo zachodzi potrzeba przeprowadzania części zwierząt z większej zagrody do osobnej zagrody pokazowej. W przypadku naszej hodowli, robi się to z powodów hodowlanych, jak również dla bezpieczeństwa niektórych osobników, zagrożonych zachowaniem dorosłych ogierów. Nieopodal zagrody hodowlanej na malowniczej łące w dolinie rzeki Iny i obrzeżach lasu w „Zagrodzie pokazowej konika polskiego” przebywają dorastające ogierki oraz zbędne w hodowli klaczki, między innymi z tzw. odmianami (np. gwiazdka na czole, białe przebarwienia na nogach itp.). Koniki oczekują tu na nowych właścicieli, którzy zdecydują się wykorzystać je później w rekreacji czy hipoterapii lub po prostu do wygryzania łąk i pastwisk jako „żywe kosiarki”. W Zagrodzie pokazowej koniki mają do swej dyspozycji łąki i zadrzewienia oraz wiatę chroniącą m.in. od meszek. Stado można obserwować ze specjalnie zbudowanego tarasu widokowego, na który serdecznie zapraszamy!

Zagroda pokazowa konika polskiego znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kwatery Łowieckiej "Łęsko". Obecnie przebywa tu 8 koników. Znacznie większą ilość koni można spotkać na terenie tzw. dużej zagrody, w której przebywają obecnie trzy stada (zwane tabunami). Wprawdzie trudniej jest je spotkać ale za to ich widok dostarcza dużo radości. Przypominamy także aby nie dokarmiać koni mokrym i zapleśniałym chlebem, w okresie gdy występuje pokrywa śnieżna pracownicy Nadleśnictwa Kliniska systematycznie dostarczają im pokarm w postaci siana w balotach. Także można w małej ilości dać im smakołyki w postaci marchewki bądź jabłka – pamiętajmy jednak iż takie warzywo lub owoc niech wygląda tak jakbyśmy my chcieli je skonsumować z apetytem dla dobra naszych koników i ich brzuchów.

tekst. R.Kucharski, Jan Kurek

 

DOJAZD DO ZAGRODY POKAZOWEJ

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże" rozstrzygnięty!

Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże" rozstrzygnięty!

Nadleśnictwa: Kliniska oraz Gryfino, Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcze Szczecińskie" rozstrzygnęły  XVI edycję konkursu fotograficznego „Leśne pejzaże". Konkurs skierowany był do grup rodzinnych. Tematem przewodnim konkursu była: „Rodzina na tropie niezwykłego drzewa". Motywem przewodnim zdjęć były: ciekawe okazy drzew, fragmenty drzew /konary, korzenie, kora itp./ Przedmiotem konkursu były prace fotograficzne wykonane przez uczestników konkursu na terenach leśnych wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie: Puszcza Bukowa-Nadleśnictwo Gryfino, Puszcza Goleniowska-Nadleśnictwo Kliniska, Puszcza Wkrzańska – Nadleśnictwo Trzebież.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

Konkurs odbył się przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie

LAUREACI KONKURSU:

I MIEJSCE - Mirosław Smugała za pracę „Władca pierścieni”

II MIEJSCE – Julia Obszyńska za pracę „Blisko natury II”

III MIEJSCE

  1. Lena Kłopotek za pracę „Najpiękniejszy dąb na terenie Nadleśnictwa Gryfino”

  2. Anna Obszyńska za pracę „Kolory lasu – buk”

WYRÓŻNIENIE

  1. Aleksandra Zaborowska za pracę „Dębowy żółciak”

  2. Anna Obszyńska za pracę „W poszukiwaniu koloru”

Uroczystość wręczenia nagród będzie miała miejsce w dniu 11.10.2017 roku o godz. 13.00 w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska. Serdecznie zapraszamy wszystkich którzy nadesłali prace na konkurs.