Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uratowaliśmy młodego jelenia

Uratowaliśmy młodego jelenia

15 listopada ok. godziny 13 do Leśniczego Leśnictwa Rurzyca Bartosza Pytlaka dotarła informacja, że pomiędzy Kliniskami, a Pucicami leży w lesie samiec jelenia, czyli byk, którego cała głowa oraz poroże zaplecione jest w jakieś kłęby taśm i sznurków. Gospodarzowi terenu wraz z Podleśniczym Romanem Aksamitem udało się zlokalizować to miejsce, po czym okazało się, że bez udziału weterynarza nie uda się oswobodzić byka. Dotarł również do lasu autor tych słów.

Lekarz weterynarii, pan Jacek Gorwa, odkładając wszelkie inne zajęcia, niezwłocznie pojawił się na miejscu. Próba podania środka usypiającego powiodła się tylko w części, niestety zwierzę poderwało się i uciekło.

Pomimo kilku dni poszukiwań prowadzonych przez nas leśników, nie udało się ponownie odnaleźć byka.

Następna szansa na uratowanie młodego samca zwierzyny płowej pojawiła się jednak 28 listopada.

Do Leśniczego Leśnictwa Załom Huberta Soli dotarł sygnał o tym, że w okolicach Pucic widziano jelenia z dziwnym „turbanem” na głowie.

Na miejsce, niemal w tym samym czasie, ponownie dotarliśmy wraz z weterynarzem.

Nastąpiło szybkie przygotowanie akcji ze świadomością, że następnej szansy może już nie być. My, leśnicy próbowaliśmy odwrócić uwagę zwierzęcia, a weterynarz z dmuchawką i odpowiednią dawką środka usypiającego zaczął podchód, aby zaaplikować bykowi medykamenty. Zwierzę było wycieńczone i miało zupełnie  zasłonięte oczy, co pozwoliło podać weterynarzowi środek „z ręki”.

Po kilku minutach byk się położył i zasnął. Teraz, po właściwym ułożenie jego ciała, zaczęła się walka z czasem. Wszyscy trzej uzbrojeni w solidne noże, zaczęliśmy przecinać zbrojone drutami taśmy i sznurki z tzw. pastucha elektrycznego, aby jak najszybciej uwolnić ciało i poroże jelenia. Stan zdrowia zwierzęcia, a zwłaszcza sposób „zamotania” oraz ilość materiału wskazywał jednoznacznie, że nie było najmniejszych szans na samodzielne uwolnienie się byka z tej dziwnej plątaniny materiałów. Jakby mało było utrudnień, w tym wszystkim wplecione zostały jeszcze słupki drewniane.

Przecięcie i usunięcie tej swoistej pułapki wymagało prawie półgodzinnej, bardzo intensywnej pracy trzech osób, jednak największą motywacją stał się fakt, że bez naszej pomocy byk nie miałby żadnych szans na przeżycie. Co więcej, zwierzę zaczęło dawać wyraźne oznaki, że czas wybudzenia zbliża się nieuchronnie.

Ale, udało się!!!

Jeleń został uwolniony, a po podaniu antidotum, antybiotyku i środka przeciwbólowego powoli wstał i oszołomiony, od nowa mógł spojrzeć na otaczający go świat. Zostawiliśmy młodego króla puszczy po godzinnej obserwacji, już stojącego pewnie na nogach, ale jakby nie w pełni wierzącego w to, że znów może oglądać świat i bez wszelkich ograniczeń cieszyć się swobodą.

Mamy nadzieję, że szybko dojdzie do siebie i odzyska pełnię sił i żywotności.

Nam, uczestnikom akcji, zostanie w pamięci radość z uwolnienia zwierzęcia i uchronienia go od pewnej śmierci w cierpieniu z pragnienia i głodu.

Mamy nadzieję, że kiedyś, w trakcie naszej pracy, uda nam się go jeszcze spotkać i cieszyć oczy tym, jak wolny i zdrowy znów stanowi cząstkę otaczającej nas przyrody.

Tekst i zdjęcia: Ryszard Siarkiewicz-Hoszowski - Zastępca Nadleśniczego