Asset Publisher Asset Publisher

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy – forma ochrony przyrody w Polsce. Ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku definiuje je jako „fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe i estetyczne”. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Działalność na terenach objętych tą formą ochrony uwarunkowana jest opracowaniem dla nich planu zagospodarowania przestrzennego, który uwzględni postulaty przyrodników i historyków. Według danych z 31 grudnia 2018 roku liczba zespołów przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce wynosiła 331, które zajmowały powierzchnię 118 911,1 ha.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Torfowisko Reptowo"


 Obiektem szczególnie cennym pod względem przyrodniczym, wyróżniającym Nadleśnictwo Kliniska,  jest unikalne Torfowisko Reptowo, zaliczane do torfowisk bałtyckich. Położone jest na południowym krańcu Puszczy Goleniowskiej i należy do jednego z największych obiektów tego typu na Pomorzu. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Torfowisko Reptowo" został utworzony w 2007 roku, chroni pozostałości dużego torfowiska wysokiego Reptowo. Powierzchnia terenu chronionego wynosi 462,09 ha.
Torfowisko Reptowo obejmuje obszar ok. 10 km2, który to w przeważającej części wyłączony jest z prowadzenia gospodarki leśnej.
Szata roślinna torfowiska zróżnicowana jest w zależności od dostępności wody.  W miejscach przesuszonych zlokalizowane są zbiorowiska zdegradowanego boru bagiennego, budowane w warstwie drzew przez sosnę zwyczajną Pinus sylvestris  z domieszką brzozy omszonej Betula pubescens. W runie często występują płaty widłaka jałowcowatego Lycopodium annotinum. W miejscach bardziej wilgotnych, gdzie od jesieni do późnej wiosny poziom wody gruntowej sięga powierzchni podłoża, wykształciły się fitocenozy, w których dominuje brzoza omszona, z torfowcami i wełnianką w runie.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Park Leśny w Strudze"

Cenny krajobraz naturalny w dolinie rzeki Płoni na granicy strefy ochronnej Parku Krajobrazowego. W zarządzie Nadleśnictwa Kliniska powierzchnia ZPK wynosi 0,58 ha.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

PATROL KONNY STRAŻY LEŚNEJ I POLICJI

PATROL KONNY STRAŻY LEŚNEJ I POLICJI

W miesiącu grudniu b.r. przy okazji obchodów „Akcji Choinka" na terenie Nadleśnictwa Kliniska, powiat stargardzki odbył się patrol konny Straży Leśnej i Policji z Sekcji Konnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie przy wsparciu KPP Stargard. Działania przeprowadzono siłami trzech funkcjonariuszy konnych, oraz dwóch zmotoryzowanych. Patrolem objęte były tereny leśnictw Niedźwiedź i Morawsko. Szczególnej kontroli podlegały młodniki świerkowe, drogi leśne wewnątrz kompleksów leśnych, sprawdzone zostały miejsca postoju pojazdów (parkingi leśne) gdzie zwrócono się uwagę na właściwe wykorzystanie i stan infrastruktury turystycznej.

Przypominamy!

Wyrąb choinki w lesie to wykroczenie z art. 120 kw. zagrożony karą aresztu, grzywny lub ograniczenia wolności, natomiast wjazd do lasu jest wykroczeniem z art. 161 kodeksu wykroczeń, zaśmiecanie lasu z art. 162 §1 kw, a puszczanie psa luzem z art. 166 kw. każde zagrożone karą grzywny w wysokości do 500 zł.

 

Tekst: M. Weideman

Zdjęcia: KPP Stargard