Asset Publisher Asset Publisher

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy – forma ochrony przyrody w Polsce. Ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku definiuje je jako „fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe i estetyczne”. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Działalność na terenach objętych tą formą ochrony uwarunkowana jest opracowaniem dla nich planu zagospodarowania przestrzennego, który uwzględni postulaty przyrodników i historyków. Według danych z 31 grudnia 2018 roku liczba zespołów przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce wynosiła 331, które zajmowały powierzchnię 118 911,1 ha.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Torfowisko Reptowo"


 Obiektem szczególnie cennym pod względem przyrodniczym, wyróżniającym Nadleśnictwo Kliniska,  jest unikalne Torfowisko Reptowo, zaliczane do torfowisk bałtyckich. Położone jest na południowym krańcu Puszczy Goleniowskiej i należy do jednego z największych obiektów tego typu na Pomorzu. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Torfowisko Reptowo" został utworzony w 2007 roku, chroni pozostałości dużego torfowiska wysokiego Reptowo. Powierzchnia terenu chronionego wynosi 462,09 ha.
Torfowisko Reptowo obejmuje obszar ok. 10 km2, który to w przeważającej części wyłączony jest z prowadzenia gospodarki leśnej.
Szata roślinna torfowiska zróżnicowana jest w zależności od dostępności wody.  W miejscach przesuszonych zlokalizowane są zbiorowiska zdegradowanego boru bagiennego, budowane w warstwie drzew przez sosnę zwyczajną Pinus sylvestris  z domieszką brzozy omszonej Betula pubescens. W runie często występują płaty widłaka jałowcowatego Lycopodium annotinum. W miejscach bardziej wilgotnych, gdzie od jesieni do późnej wiosny poziom wody gruntowej sięga powierzchni podłoża, wykształciły się fitocenozy, w których dominuje brzoza omszona, z torfowcami i wełnianką w runie.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Park Leśny w Strudze"

Cenny krajobraz naturalny w dolinie rzeki Płoni na granicy strefy ochronnej Parku Krajobrazowego. W zarządzie Nadleśnictwa Kliniska powierzchnia ZPK wynosi 0,58 ha.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

DLA PRZYRODY!

DLA PRZYRODY!

 

Chociaż z pozoru może wydawać się to niemożliwe, wycięcie drzew też może służyć przyrodzie.

Jednym z licznych przykładów, gdy tak się dzieje jest np. wycinka drzew pod przejścia dla zwierzyny nad autostradami, czy drogami szybkiego ruchu.

W ostatnich dniach marca tego roku takie działania zostały podjęte na terenie Nadleśnictwa Kliniska, a dokładniej dwóch leśnictw wchodzących w jego skład, tj. Leśnictwa Wielgowo i Leśnictwa Załom.

W związku z uruchomieniem prac nad budową takiego przejścia nad drogą A6/S3 pomiędzy węzłami drogowymi Trzebusz-Dunikowo a Rzęśnica wykonaliśmy usunięcia drzewostanu pod wyznaczoną pod taki cel lokalizację. Prace zostały wykonane sprawnie i fachowo z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu, tj. maszyny operacyjnej – harvestera.

Drewno pozyskane z tych cięć zasili pulę surowca przeznaczonego dla przemysłu drzewnego.

Przejścia dla zwierzyny pozwalają na swobodny ruch zwierzyny nad sztucznie dzielącymi ich miejsca bytowania drogami, liniami kolejowymi, czy innymi sztucznymi przeszkodami. Zapobiegają izolowaniu populacji, a w konsekwencji zawężaniu puli genowej gatunków zwierząt bytujących na danym terenie.

Tekst i zdjęcia: Ryszard Siarkiewicz-Hoszowski