Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,4 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

 

Nadleśnictwo Kliniska prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni prawie 24 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 121 tys. m sześć. drewna.

Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej).

W Nadleśnictwie Kliniska pozyskano w 2023 roku 125 500 m³ drewna ogółem, w tym: grubizna - 120 000 m³, drobnica - 5 500 m³, wielkowymiarowe – 37 623 m³ oraz drewno przeznaczone na cele opałowe - 5500 m³.

W Nadleśnictwie Kliniska na 2024 rok zaplanowano pozyskanie 125 500 m3 drewna ogółem, w tym: grubizna-120 000m3 (iglasta- 106 900 m3, liściasta- 13 100 m3), drobnica-5 500 m3 (iglasta- 4 800m3, liściasta- 700 m3) wielkowymiarowe – 37 623 m3 (iglaste-35 925 m3, liściate-1 698 m3).

Znaczną większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosny. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak brzoza, buk i dąb.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Kliniska trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Tacy odbiorcy zakupują surowiec na specjalnych portalach stworzonych przez Lasy Państwowe. Są to: Portal Leśno-Drzewny i Portal E-drewno.

Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji  energii elektrycznej.

Zapoznaj się z ofertą detalicznej sprzedaży drewna Nadleśnictwa Kliniska

Cennik na drewno

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wielkie Grzybobranie i Maraton Puszczy Goleniowskiej

Wielkie Grzybobranie i Maraton Puszczy Goleniowskiej

W piękną, słoneczną sobotę 30 września 2017 roku, w jesiennej scenerii Puszczy Goleniowskiej na terenie Nadleśnictwa Kliniska już po raz piąty odbyła się edukacyjno-sportowa impreza pt. „Wielkie Grzybobranie i Maraton Puszczy Goleniowskiej". Impreza została objęta honorowym patronatem Dyrektora RDLP w Szczecinie Pana Sławomira Wencla oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Patronat medialny nad imprezą sprawował dwutygodnik „Las Polski”. Wielkie Grzybobranie oraz Maraton zostały przygotowane przy współpracy ze Stowarzyszeniem ProGDar Marathon Team oraz Goleniowskim Domem Kultury.

Dla uczestników imprezy przygotowano liczne konkursy wiedzy o lesie oraz zabawy rodzinne. Nie zabrakło również występów artystycznych m.in. solistek z Goleniowskiego Domu Kultury.

Podczas imprezy zostały wręczone nagrody w konkursie fotograficznym „Las w fotografii” organizowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie Dzień ten był również okazją do wręczenia nagród konkursie podsumowującym projekt edukacyjny „Las dobre sąsiedztwo” którego organizatorem było Nadleśnictwo Kliniska oraz Gryfino.

Maratoński bieg na terenie nadleśnictwa został zorganizowany po raz piąty. Bieg został przygotowany wspólnie ze Stowarzyszeniem ProGDar Marathon Team. Dystans biegu: bieg główny - maraton 42,2 km, półmaraton - 21,1 km, ćwierćmaraton – 10,5 km. W biegowej imprezie uczestniczyło 229 biegaczy. Bieg ukończyli w limicie czasowym wszyscy startujący.

Wszyscy uczestnicy na mecie otrzymali pamiątkowe medale, oczywiście tradycyjnie (jak to u nas w puszczy) drewniane. Na zwycięzców poszczególnych kategorii czekały drewniane statuetki W Wielkim Grzybobraniu przygotowanym wspólnie z Goleniowskim Domem Kultury wzięło udział 27 drużyn rodzinnych. Wśród grzybiarzy wyróżniono 3 drużyny rodzinne z największą ilością grzybów a zwycięzcy otrzymali pamiątkową statuetkę, oczywiście w kształcie grzyba. I miejsce wśród drużyn rodzinnych zajęła drużyna z ilością 2,695 kg, II miejsce – 2,675 kg, III miejsce -2,420 kg.

Uczestnicy „Wielkiego Grzybobrania i Maratonu Puszczy Goleniowskiej" już zapowiedzieli swój udział w kolejnej edycji imprezy.