Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2019 r. zestawiono ich 11 314, z czego 9 tys. stanowiły drzewa, a 1380 grupy drzew.

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.

Na terenie naszego nadleśnictwa mamy 54 pomniki przyrody:

  • 30 dębów szypułkowych,
  • klon zwyczajny,
  • kasztanowiec biały,
  • aleja dębu czerwonego,
  • 6 buków pospolitych,
  • aleja dębu szypułkowego,
  • lipa drobnolistna „Anna",
  • 6 daglezji zielonych,
  • 2 dęby bezszypułkowe,
  • lipa drobnolistna,
  • 2 wiązy szypułkowe,
  • źródlisko "Nad brzegiem Strugi Stawnej"
  • "Bobrowe Źródlisko" - źródło

 

Najciekawsze pomniki to:

Lipa drobnolistna "Anna" - znajdująca się przy siedzibie Nadleśnictwa Kliniska, wiek 465 lat, obwód na wysokości 0,2m od ziemi 871 cm, wysokość 27m. Według legendy pod lipą Anna Jagiellonka z mężem Bogusławem przyjmowała poselstwo polskie. „Według danych historycznych, na zamek w Szczecinie przybyło poselstwo polskie do księcia Bogusława X, który w tym czasie gościł na polowaniu w pobliskiej Puszczy Goleniowskiej. Anna Jagiellonka wraz z posłami udała się do puszczy na spotkanie z mężem i obozowała w pobliżu lipy."- źródło C. Pacyniak, Najstarsze drzewa w Polsce


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zimowe liczenie hibernujących nietoperzy

Zimowe liczenie hibernujących nietoperzy

Na terenie Szczecina  i okolic odbyła się coroczna akcja liczenia zimujących nietoperzy. Akcję prowadziło ZachodniopomorskieTowarzystwo Chiropterologiczne „Mopek” wraz z Szczecińskim Stowarzyszeniem Przygodowym „Za horyzont”. Inwentaryzacją objęto obiekty najchętniej wykorzystywane przez tą grupę ssaków na spędzenie zimy. Miejsca te muszą cechować się przede wszystkim w miarę stałą temperaturą na poziomie kilku stopni Celsjusza powyżej zera i dużą wilgotnością powierza. Najlepiej do tego celu nadają się wszelkie budowle podziemne, takie jak bunkry, schrony, ziemianki, piwnice, ale również nieczynne hale produkcyjne. Inwentaryzację  przeprowadzono również w obiektach znajdujących się na terenach leśnych  zarządzanych przez Lasy Państwowe w Nadleśnictwie Kliniska i Nadleśnictwie Gryfino. W inwentaryzacji tej uczestniczył Maciej Jaguś – przedstawiciel Nadleśnictwa Kliniska. Na terenie Nadleśnictwa Kliniska inwentaryzacja hibernujących nietoperzy prowadzona jest corocznie na terenie Leśnictwa Załom oraz na terenie Leśnictwa Morawsko. W kilku powojennych schronach przeciwlotniczych w Załomu stwierdzono zimowanie 20 osobników nietoperzy z 5 gatunków:  nocek rudy, nocek Natterera, gacek brunatny, mopek i karlik. Coroczne obserwacje wskazują na coraz większą ilość zimujących u nas nietoperzy, jednak powszechna dostępność obiektów i duża penetracja oraz stosunkowo niekorzystny mikroklimat (przewiewność obiektów) mają dla nietoperzy niekorzystny wpływ.

Aby nietoperze mogły bez zakłóceń odbyć hibernacje nie można ich w żaden sposób niepokoić, ponieważ każde wybudzenie z zimowego letargu jest dla nietoperzy dużym wydatkiem energetycznym decydującym o tym  czy przetrwają zimę.

Nietoperze oprócz ptaków są naszymi największymi sprzymierzeńcami              w ograniczeniu liczebności tak nielubianych przez nas owadów – komarów. Pomóżmy im zatem spokojnie przetrwać ten trudny dla nich okres, a one latem na pewno za to nam się odwdzięczą.

 

Tekst: M. Jaguś

Zdjęcia: M. Dziubak, M. Jaguś