Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2019 r. zestawiono ich 11 314, z czego 9 tys. stanowiły drzewa, a 1380 grupy drzew.

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.

Na terenie naszego nadleśnictwa mamy 54 pomniki przyrody:

  • 30 dębów szypułkowych,
  • klon zwyczajny,
  • kasztanowiec biały,
  • aleja dębu czerwonego,
  • 6 buków pospolitych,
  • aleja dębu szypułkowego,
  • lipa drobnolistna „Anna",
  • 6 daglezji zielonych,
  • 2 dęby bezszypułkowe,
  • lipa drobnolistna,
  • 2 wiązy szypułkowe,
  • źródlisko "Nad brzegiem Strugi Stawnej"
  • "Bobrowe Źródlisko" - źródło

 

Najciekawsze pomniki to:

Lipa drobnolistna "Anna" - znajdująca się przy siedzibie Nadleśnictwa Kliniska, wiek 465 lat, obwód na wysokości 0,2m od ziemi 871 cm, wysokość 27m. Według legendy pod lipą Anna Jagiellonka z mężem Bogusławem przyjmowała poselstwo polskie. „Według danych historycznych, na zamek w Szczecinie przybyło poselstwo polskie do księcia Bogusława X, który w tym czasie gościł na polowaniu w pobliskiej Puszczy Goleniowskiej. Anna Jagiellonka wraz z posłami udała się do puszczy na spotkanie z mężem i obozowała w pobliżu lipy."- źródło C. Pacyniak, Najstarsze drzewa w Polsce


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wielkie Grzybobranie i Maraton Puszczy Goleniowskiej

Wielkie Grzybobranie i Maraton Puszczy Goleniowskiej

W piękną, słoneczną sobotę 30 września 2017 roku, w jesiennej scenerii Puszczy Goleniowskiej na terenie Nadleśnictwa Kliniska już po raz piąty odbyła się edukacyjno-sportowa impreza pt. „Wielkie Grzybobranie i Maraton Puszczy Goleniowskiej". Impreza została objęta honorowym patronatem Dyrektora RDLP w Szczecinie Pana Sławomira Wencla oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Patronat medialny nad imprezą sprawował dwutygodnik „Las Polski”. Wielkie Grzybobranie oraz Maraton zostały przygotowane przy współpracy ze Stowarzyszeniem ProGDar Marathon Team oraz Goleniowskim Domem Kultury.

Dla uczestników imprezy przygotowano liczne konkursy wiedzy o lesie oraz zabawy rodzinne. Nie zabrakło również występów artystycznych m.in. solistek z Goleniowskiego Domu Kultury.

Podczas imprezy zostały wręczone nagrody w konkursie fotograficznym „Las w fotografii” organizowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie Dzień ten był również okazją do wręczenia nagród konkursie podsumowującym projekt edukacyjny „Las dobre sąsiedztwo” którego organizatorem było Nadleśnictwo Kliniska oraz Gryfino.

Maratoński bieg na terenie nadleśnictwa został zorganizowany po raz piąty. Bieg został przygotowany wspólnie ze Stowarzyszeniem ProGDar Marathon Team. Dystans biegu: bieg główny - maraton 42,2 km, półmaraton - 21,1 km, ćwierćmaraton – 10,5 km. W biegowej imprezie uczestniczyło 229 biegaczy. Bieg ukończyli w limicie czasowym wszyscy startujący.

Wszyscy uczestnicy na mecie otrzymali pamiątkowe medale, oczywiście tradycyjnie (jak to u nas w puszczy) drewniane. Na zwycięzców poszczególnych kategorii czekały drewniane statuetki W Wielkim Grzybobraniu przygotowanym wspólnie z Goleniowskim Domem Kultury wzięło udział 27 drużyn rodzinnych. Wśród grzybiarzy wyróżniono 3 drużyny rodzinne z największą ilością grzybów a zwycięzcy otrzymali pamiątkową statuetkę, oczywiście w kształcie grzyba. I miejsce wśród drużyn rodzinnych zajęła drużyna z ilością 2,695 kg, II miejsce – 2,675 kg, III miejsce -2,420 kg.

Uczestnicy „Wielkiego Grzybobrania i Maratonu Puszczy Goleniowskiej" już zapowiedzieli swój udział w kolejnej edycji imprezy.