Asset Publisher Asset Publisher

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zarządza lasami Skarbu Państwa położonymi w północno-zachodniej Polsce, w granicach zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa lubuskiego i w zachodnim fragmencie województwa wielkopolskiego.  

Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 691 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 659 tys. ha.

Jest to obszar zróżnicowany. Tereny leśne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie położone są w dwóch krainach przyrodniczo-leśnych i obejmują mezoregiony:
-    w Krainie  Bałtyckiej: Wolińsko-Trzebiatowski, Puszczy Wkrzańskiej i Goleniowskiej, Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej, Równiny Nowogardzkiej, Równiny Pyrzyckiej, Pojezierza Myśliborskiego, Pojezierza Choszczeńskiego;
-    w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej: Równiny Gorzowskiej, Pojezierza Dobiegniewskiego, Równiny Drawskiej, Ujście Warty, Puszczy Noteckiej, Pojezierza Łagowskiego, Równiny Nowotomyskiej.

Udział poszczególnych typów siedliskowych w lasach (%):

- siedliska borowe - 51,3
- siedliska lasowe - 44,2
- olsy -   4,5.

 

 

 

Struktura miąższościowa gatunków panujących w ogólnym zapasie drewna na pniu w lasach RDLP przedstawia się następująco (%):

- sosna - 77,6
- świerk, daglezja - 2,4
- buk - 5,0
- dąb - 5,6
- brzoza - 3,6
- olsza - 5,5
- grab - 0,1
- pozostałe gatunki liściaste - 0,2.


Dominującym gatunkiem w lasach szczecińskiej dyrekcji jest sosna, zajmująca jako gatunek panujący 76,3 % powierzchni. Z pozostałych gatunków znaczenie gospodarcze mają: dąb – 6 % olsza – 5,7 %, buk – 5,3 %, brzoza – 4,4 %.

Znaczną powierzchnię lasów RDLP, bo około 21% stanowią drzewostany, młodniki i uprawy leśne założone na gruntach porolnych.

Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

 

Opr.: Wydział Urządzania Lasu i Geoinformatyki w RDLP w Szczecinie


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Susza daje się we znaki …

Susza daje się we znaki …

Dnia 7 maja w Nadleśnictwie Kliniska miały miejsce 2 pożary pokrywy gleby o łącznej powierzchni 0,25 ha. Występująca w ostatnich dnia wysoka temperatura powietrza, niska wilgotność ścioły oraz stale zmieniający się kierunek wiatru, stworzyły doskonałe warunki do rozwoju pożaru, utrudniając tym samym działania gaśnicze. Dzięki znakomitej i fachowej obserwacji dyżurującego w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym, unoszący się dym nad drzewostanem udało się zlokalizować niemal natychmiastowo. Zadysponowane siły i środki, w postaci jednostek własnych Nadleśnictwa, PSP, OSP oraz samolotów patrolowo-gaśniczych, starały się, aby pożar nie rozprzestrzenił się na dalszy drzewostan oraz znajdujący się
w pobliży młodnik. Cała akcja trwała prawie 9 godzin, a samo dogaszanie oraz dozorowanie pożarzyska kolejną dobę.

Nadleśnictwo Kliniska apeluje w tym miejscu o szczególną ostrożność podczas tak pięknej pogody i rekreacyjnego spędzania czasu w lesie tzn.:

  • Rozpalanie ognia możliwie jedynie w miejscach do tego przeznaczonych.
  • Palenie tytoniu oraz pozostawianie niedopałków tylko poza terenem leśnym.
  • Prośba o zgłaszanie niepokojących sygnałów z lasu dotyczących widocznych dymów, tlących się materiałów itp.

Warto zapamiętać !

Pożar lasu to nie tylko spalone drzewa, czy roślinność krzewiasta, ale również śmiertelne zagrożenie dla większych ssaków oraz tych ważnych dla środowiska naturalnego bezkręgowców, pająków, bakterii i grzybów rozkładających materię organiczną, a także biedronek, mrówek czy pszczół zapylających kwiaty.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Hapnik