Asset Publisher Asset Publisher

Biegi na orientację

Lubisz biegać, ale znudziło ci się bicie rekordów prędkości? Spróbuj czegoś nowego. W biegach na orientacje równie ważna co sprawne nogi i płuca jest głowa.

O co chodzi w biegu na orientację? O jak najszybsze przebycie określonej trasy wyznaczonej punktami kontrolnymi. Którędy zawodnik pokona dystans pomiędzy kolejnymi punktami, zależy tylko od niego: jego sprawności poruszania się w terenie, zmysłu orientacji i strategii. Do pomocy ma - coraz bardziej zapomniane w dzisiejszych czasach nawigacji satelitarnych - mapę i kompas. Żeby ukończyć zawody, musi zaliczyć wszystkie punkty w odpowiedniej kolejności. Swoją obecność w tych miejscach potwierdza na karcie startowej lub, coraz częściej, na specjalnym chipie.

Historia z armią w tle

Biegi na orientację wywodzą się ze Skandynawii. Pierwsze zawody zorganizowano jeszcze w XIX w. w Norwegii. Początkowo dyscyplina  cieszyła się niewielkim zainteresowaniem i startowali w niej głównie wojskowi. Dla cywilów, w czasach gdy sport nie był tak popularny, jak dziś, pokonanie dwudziestokilometrowych tras było zbyt wielkim wyzwaniem. Dopiero kiedy skrócono dystans  orienteering stał się popularniejszy wśród amatorów. W latach trzydziestych XX w. rozegrano pierwsze zawody międzynarodowe, a po drugiej wojnie światowej biegi na orientację zaczęto uprawiać poza Skandynawią, w 1961 r. powstała Międzynarodowa Federacja Sportów na Orientację, a pięć lat później odbyły się pierwsze mistrzostwa świata.

Dziś ten sport wciąż najpopularniejszy jest w Europie. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszy się w Ameryce Północnej, Wschodniej Azji i Australii.

Chociaż jest dyscypliną olimpijską, nigdy nie znalazł się w programie igrzysk. I pewnie długo nie znajdzie. Biegów na orientację w zasadzie nie sposób pokazać w telewizji ze względu na zbyt rozległy teren rozgrywania zawodów. Z tego samego powodu oraz tego, że biegi zazwyczaj organizowane są w lesie, trudno oczekiwać tłumu kibiców. Pomimo tej niemedialności, popularność orienteeringu rośnie, a na największych zawodach startuje nawet 25 tys. biegaczy. To liczba porównywalna z frekwencją na największych maratonach na świecie.

O co w tym chodzi?

W biegu na orientację bardzo ważna jest mapa, ale nieco inna od tych  używanych podczas leśnych wędrówek. Podstawowa różnica polega na tym, że lasy oznaczone są na niej  różnymi odcieniami zieleni. Im ciemniejszy kolor, tym gęstszy las, a więc poruszanie się w nim trudniejsze. Takie oznaczenia pomagają zdecydować czy lepszym rozwiązaniem będzie bieg najkrótszą trasą przez gęstwinę, czy lepiej trochę nadłożyć drogi i pokonać trasę przez rzadsze zarośla.

Reszta oznaczeń przypomina te powszechnie używane. Niebieskie elementy to obiekty wodne: rzeki, strumienie, jeziora, bagna czy studnie. Brązowe poziomnice obrazują ukształtowanie terenu: góry, pagórki, muldy, jary itp. Czarne znaczki pokazują charakterystyczne obiekty, np. głazy, myśliwskie ambony czy np. jaskinie.

Skala map używanych w orienteeringu jest dużo mniejsza niż turystycznych, zwykle 1:15000 lub 1:10000 (1 cm na mapie odpowiada 150 lub 100 metrom w terenie), a w wypadku biegów sprinterskich - nawet mniej niż 1:5000. Oczywiście nie obejdzie się tez bez kompasu. To dzięki niemu można ustawić mapę względem północy, a także przemieszczać się pomiędzy punktami kontrolnymi na azymut.

Punkty kontrolne podczas biegu na orientację oznaczone są tzw. lampionami. To biało-pomarańczowy lub biało-czerwony znacznik w kształcie sześcianu. Każdy z  punktów ma swój kod.
wyposażony jest też w perforator, za pomocą którego uczestnik oznacza kartę startową lub, coraz częściej, elektryczny czujnik, który rejestruje chip zawodnika.

Naturalnie w lesie

Najpopularniejszym biegiem na orientację jest bieg klasyczny (nazywany też długim). W równym stopniu sprawdza on techniki orientacji, co sprawność i wytrzymałość zawodnika. Pokonanie trasy zajmuje zwycięzcom około 75-90 minut. Biegi średniodystansowe nastawione są przede wszystkim na dobrą nawigację. Najlepsi kończą je mniej więcej w pół godziny. W biegu sztafetowym wygrywa ta - najczęściej trzyosobowa - drużyna, której zawodnicy po kolei zaliczą jak najszybciej i bezbłędnie swoje trasy. Organizuje się także biegi sprinterskie, nocne, długodystansowe czy punktowe, w których trzeba w określonym czasie zaliczyć jak najwięcej punktów kontrolnych.

Naturalnym terenem do uprawiania biegów na orientację są lasy. Dlatego też Lasy Państwowe postanowiły przyjść z pomocą miłośnikom tej dyscypliny. W 2011 r. Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientację Leśników przedstawił koncepcję Zielonego Punktu Kontrolnego. Chodzi o zainstalowanie w lasach lub parkach stałych punktów kontrolnych, które umożliwiłyby bieg w dowolnym czasie. Takie standaryzowane punkty mają logo właściciela, zarządcy terenu lub sponsora, plakietki z symbolem orienteeringu, kasownik (perforator) kart kontrolnych oraz kod kreskowy umożliwiający elektroniczne potwierdzenie obecności zawodnika. Do tego zarządcy terenu przygotowują znormalizowane mapy do orienteeringu, które uczestnicy biegu będą np. mogli ściągnąć z internetu.

Do tej pory powstało ponad czterdzieści projektów Zielonych Punktów Kontrolnych w Lasach Państwowych. Są takie na terenie nadleśnictw: Krynki, Bytów, Przedborów, Olsztynek,  Wieruszów, Maskulińskie, Spychowo, Brynek, Gdańsk, Mielec, Strzebielino, Hajnówka, Lipka, Woziwoda, Miękinia, Elbląg, Dojlidy, Solec Kujawski, Supraśl, Krasnystaw i Augustów. Ich wykaz można znaleźć na stronie www.zielonypunktkontrolny.pl.
 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

NOCLEGI KWATERA MYŚLIWSKA

NOCLEGI KWATERA MYŚLIWSKA

Informujemy, że w związku z trwającą procedurą wyłonienia dzierżawcy "Kwatery Myśliwskiej"  w Łęsku wstrzymuje się, aż do odwołania, możliwość korzystania z niej.

"Ten piękny dom cały w kwiatach to leśniczówka Łęsko.

Dom stojący na skraju rozległych łąk tuż przy Inie.

A w nim szesnaście miejsc noclegowych.

Pokoje pachnące lasem, który zagląda prawie do okien.

Z łazienkami ze światłem słońca wędrującym po ścianach.

Na piętrze sala kominkowa.

Na parterze jadalnia, piękne meble,

poroża jeleni na ścianach

i wszechobecne malarstwo malarza Wacka Jagielskiego.

Z kuchni wymykają się zapachy rewelacyjnych potraw.

A wokoło las. Drogi dla rowerów,

ścieżki, po których można godzinami wędrować.

Wieczory można spędzać przy ognisku.

Zapraszamy na odpoczynek, grzyby i do pracy twórczej,

dla której leśniczówka jest idealnym miejscem"

- Zbigniew Smoczek

  

Kwatera Myśliwska „Łęsko"

Łęsko 1

72-100 Goleniów

 

Zarówno leśniczówka jak i jej otoczenie czynią ją idealnym miejscem do wypoczynku i dają możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą dla wszystkich miłośników przyrody i lasu – tych aktywnych i mniej aktywnych.

 

16 miejsc noclegowych

 

Większość pokoi na I piętrze ma własną łazienkę stwarzając lepszy komfort dla użytkowników kwatery myśliwskiej. Łącznie na pierwszym piętrze znajduje się 12 miejsc noclegowych z czego 10 o wysokim standardzie (3 dwuosobowe pokoje, 1 pokój trzyosobowy z łazienkami,1 pokój jednoosobowy z łazienką i 1 pokój dwuosobowy z łazienką ogólnodostępną usytuowaną na korytarzu). Na tym piętrze znajduje się również pokój klubowy z kominkiem i TV SAT, lodówką.

Na II piętrze znajdują się 2 pokoje 2-osobowe z jedną łazienką.

Na parterze znajdują się 2 jadalnie oraz kuchnia.

    

Cennik za korzystanie z pokoi noclegowych:

1.      Pokój 1 osobowy 50,00 zł brutto za dobę (46,30 netto),

2.      Pokój 2 osobowy (łazienka wspólna) 80,00 zł brutto za dobę (74,07 netto),

3.      Pokój 2 osobowy 90,00 zł brutto za dobę (83,33 netto),

4.      Pokój 2 osobowy do pojedynczego wykorzystania 55,00 brutto za dobę (50,93 netto),

5.      Pokój 3 osobowy 120,00 zł brutto za dobę (111,11 netto).

 

W Kwaterze Myśliwskiej „Łęsko" można również korzystać z wyżywienia przygotowywanego na miejscu.

Cennik za wyżywienie:

1.      Śniadanie 15,00 zł brutto (13,89 netto),

2.      Obiad 25,00 zł brutto (23,15 netto),

3.      Obiadokolacja 30,00 zł brutto (27,78 netto),

4.      Kolacja 15,00 zł brutto (13,89 netto).

Na specjalne zamówienie klienta może być zorganizowany uroczysty posiłek (obiad, kolacja) lub impreza okolicznościowa, wówczas ceny menu będą ustalane w drodze negocjacji.

 

Istnieje możliwość wynajęcia wiaty turystycznej, chatki „Flisackiej" usytuowanych obok siedziby Kwatery Myśliwskiej „Łęsko"

Ceny wynajmu obiektów: 

  1. Wiata turystyczna, chatka „Flisacka" – 147,60 zł brutto (120 zł netto) – cena obejmuje rezerwację miejsca, dostarczenie 0,5 mp drewna na ognisko oraz godzinę najmu, każda kolejna godzina najmu obiektu – 36,90 zł brutto( 30 zł netto),
  2. W przypadku najmu wiaty turystycznej wraz z możliwością korzystania z elektryczności ustala się stawkę za energię elektryczną – 24,60 brutto (20 zł netto).

  

Rezerwacji pokoi, wyżywienia w Kwaterze Myśliwskiej "Łęsko" oraz wiaty i chatki można dokonać od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00 pod nr tel. 91-431-21-24, e-mail: kliniska@szczecin.lasy.gov.pl

Każdą rezerwację (telefoniczną) należy potwierdzić pisemnie (elektronicznie) przed planowanym przyjazdem określając termin pobytu, osobę odpowiedzialną wraz z adresem, ilość osób, rodzaje pokoi, zakres wyżywienia (druk rezerwacji w materiałach do pobrania)

 

Serdecznie zapraszamy!