Asset Publisher Asset Publisher

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy – forma ochrony przyrody w Polsce. Ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku definiuje je jako „fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe i estetyczne”. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Działalność na terenach objętych tą formą ochrony uwarunkowana jest opracowaniem dla nich planu zagospodarowania przestrzennego, który uwzględni postulaty przyrodników i historyków. Według danych z 31 grudnia 2018 roku liczba zespołów przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce wynosiła 331, które zajmowały powierzchnię 118 911,1 ha.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Torfowisko Reptowo"


 Obiektem szczególnie cennym pod względem przyrodniczym, wyróżniającym Nadleśnictwo Kliniska,  jest unikalne Torfowisko Reptowo, zaliczane do torfowisk bałtyckich. Położone jest na południowym krańcu Puszczy Goleniowskiej i należy do jednego z największych obiektów tego typu na Pomorzu. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Torfowisko Reptowo" został utworzony w 2007 roku, chroni pozostałości dużego torfowiska wysokiego Reptowo. Powierzchnia terenu chronionego wynosi 462,09 ha.
Torfowisko Reptowo obejmuje obszar ok. 10 km2, który to w przeważającej części wyłączony jest z prowadzenia gospodarki leśnej.
Szata roślinna torfowiska zróżnicowana jest w zależności od dostępności wody.  W miejscach przesuszonych zlokalizowane są zbiorowiska zdegradowanego boru bagiennego, budowane w warstwie drzew przez sosnę zwyczajną Pinus sylvestris  z domieszką brzozy omszonej Betula pubescens. W runie często występują płaty widłaka jałowcowatego Lycopodium annotinum. W miejscach bardziej wilgotnych, gdzie od jesieni do późnej wiosny poziom wody gruntowej sięga powierzchni podłoża, wykształciły się fitocenozy, w których dominuje brzoza omszona, z torfowcami i wełnianką w runie.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Park Leśny w Strudze"

Cenny krajobraz naturalny w dolinie rzeki Płoni na granicy strefy ochronnej Parku Krajobrazowego. W zarządzie Nadleśnictwa Kliniska powierzchnia ZPK wynosi 0,58 ha.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Terenowy odbiór prac urządzeniowych

Terenowy odbiór prac urządzeniowych

W dniach 15-16 maja 2017r. na terenie Nadleśnictwa Kliniska przeprowadzony został odbiór części terenowej prac urządzeniowych, polegających na dokładnym opisaniu każdego zakątka Nadleśnictwa, weryfikacji granic wydzieleń oraz zaprojektowaniu, dla każdego wydzielenia oddzielnie, zadań jakie należy wykonać w ciągu kolejnych 10 lat. Prace terenowe związane
są z opracowywaniem nowego Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Kliniska na lata 2018-2027.
W odbiorze uczestniczyli przedstawiciele Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Gorzowie Wielkopolskim, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz pracownicy Nadleśnictwa.

Obiór miał charakter wizji terenowej. Do sprawdzenia prac terenowych wybrano kilkanaście pozycji, z których każda dotyczyła odrębnego zagadnienia, nierzadko problemowego. Poruszano kwestie naturalnego lasu, szkód wyrządzanych przez zwierzynę płową, zagospodarowania lasu, działań innowacyjnych, sposobów likwidacji szkód powstałych wskutek działania silnych wiatrów oraz wiele innych. Dodatkowo, przy każdej pozycji sprawdzano poprawność wykonania prac przeprowadzanych przez taksatorów z BULiGL. Miłym przerywnikiem w trakcie odbioru terenowego były wizyty: pierwszego dnia w Misji Matki Bożej Światłości, znajdującej się w sąsiedztwie lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Kliniska i będącej przykładem rewitalizacji i odnowienia niszczejącej zabudowy starego młyna wodnego, drugiego dnia w rezerwatowej hodowli konika polskiego.

Tekst: Bartosz Kochanowski

Zdjęcia: Maciej Jaguś

Dzięki świetnemu przygotowaniu zarówno pracowników Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej jak i przedstawicieli Lasów Państwowych, odbiór prac przebiegł bardzo sprawnie, a podczas merytorycznych dyskusji obie strony mogły wymienić się wiedzą oraz doświadczeniem. Co najważniejsze prace terenowe zostały ocenione pozytywnie i będą mogły być wykorzystywane   w dalszych pracach nad Planem Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Kliniska.