Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Kliniska wynosi 714,12 km² w granicach województwa zachodniopomorskiego i obejmuje teren powiatów i gmin:

Powiat stargardzki:

Gminy: Stargard , Kobylanka, Stara Dąbrowa, Miast Stargard;

Powiat goleniowski:

Gminy: Goleniów, Maszewo, Miasto Goleniów;

Powiat pyrzycki:

Gminy: Pyrzyce, Warnice.

Powiat gryfiński:

Gminy Stare Czarnowo,

Powiat szczeciński:

Gmina Miasto Szczecin.

Nadleśnictwo gospodaruje na należących do Skarbu Państwa gruntach o powierzchni 23 841,68 ha, z których 23 056,46 ha jest gruntami leśnymi (wg stanu na dzień 01.01.2021r.). Tereny te położone są na obszarze stanowiącym trójkąt pomiędzy miastami Szczecin, Goleniów, Stargard. Do głównych szlaków komunikacyjnych przecinających grunty leśne zarządzane przez Nadleśnictwo Kliniska należą drogi: S3/A6, S10, droga wojewódzka 142 „Chociwelka” oraz linie kolejowe relacji Szczecin-Poznań i Szczecin-Świnoujście.

Głównymi ciekami wodnymi na terenie Nadleśnictwa są rzeki Ina i Płonia oraz potok Chełszcząca.

Tereny administrowane przez Nadleśnictwo Kliniska podzielone są na 13 leśnictw. Nadleśnictwo posiada również własną szkółkę leśną oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny.

Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo – leśną tereny administrowane przez Nadleśnictwo położone są w:

Krainie I – Bałtyckiej
Mezoregionie – Równiny Wkrzańskiej i Goleniowskiej
Mezoregionie – Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej
Mezoregionie - Równiny Nowogardzkiej                                                                                                                                                         Mezoregionie - Puszczy Pyrzyckiej    

                                                                                                  

 


 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zimowe liczenie hibernujących nietoperzy

Zimowe liczenie hibernujących nietoperzy

Na terenie Szczecina  i okolic odbyła się coroczna akcja liczenia zimujących nietoperzy. Akcję prowadziło ZachodniopomorskieTowarzystwo Chiropterologiczne „Mopek” wraz z Szczecińskim Stowarzyszeniem Przygodowym „Za horyzont”. Inwentaryzacją objęto obiekty najchętniej wykorzystywane przez tą grupę ssaków na spędzenie zimy. Miejsca te muszą cechować się przede wszystkim w miarę stałą temperaturą na poziomie kilku stopni Celsjusza powyżej zera i dużą wilgotnością powierza. Najlepiej do tego celu nadają się wszelkie budowle podziemne, takie jak bunkry, schrony, ziemianki, piwnice, ale również nieczynne hale produkcyjne. Inwentaryzację  przeprowadzono również w obiektach znajdujących się na terenach leśnych  zarządzanych przez Lasy Państwowe w Nadleśnictwie Kliniska i Nadleśnictwie Gryfino. W inwentaryzacji tej uczestniczył Maciej Jaguś – przedstawiciel Nadleśnictwa Kliniska. Na terenie Nadleśnictwa Kliniska inwentaryzacja hibernujących nietoperzy prowadzona jest corocznie na terenie Leśnictwa Załom oraz na terenie Leśnictwa Morawsko. W kilku powojennych schronach przeciwlotniczych w Załomu stwierdzono zimowanie 20 osobników nietoperzy z 5 gatunków:  nocek rudy, nocek Natterera, gacek brunatny, mopek i karlik. Coroczne obserwacje wskazują na coraz większą ilość zimujących u nas nietoperzy, jednak powszechna dostępność obiektów i duża penetracja oraz stosunkowo niekorzystny mikroklimat (przewiewność obiektów) mają dla nietoperzy niekorzystny wpływ.

Aby nietoperze mogły bez zakłóceń odbyć hibernacje nie można ich w żaden sposób niepokoić, ponieważ każde wybudzenie z zimowego letargu jest dla nietoperzy dużym wydatkiem energetycznym decydującym o tym  czy przetrwają zimę.

Nietoperze oprócz ptaków są naszymi największymi sprzymierzeńcami              w ograniczeniu liczebności tak nielubianych przez nas owadów – komarów. Pomóżmy im zatem spokojnie przetrwać ten trudny dla nich okres, a one latem na pewno za to nam się odwdzięczą.

 

Tekst: M. Jaguś

Zdjęcia: M. Dziubak, M. Jaguś