Asset Publisher Asset Publisher

Obszary Natura 2000

Program Natura 2000 jest systemem przyjętym przez Unię Europejską dla ochrony wybranych elementów przyrody, najważniejszych z punktu widzenia całej Europy. System ten nie ma zastępować systemów krajowych, ale je uzupełniać - dawać merytoryczne podstawy do zachowania dziedzictwa przyrodniczego w skali kontynentu. Polega ona na wybraniu (według określonych kryteriów), a następnie skutecznym ochronieniu, określonych obszarów. Podstawą do wybierania i chronienia obszarów zaliczanych do systemu Natura 2000 stanowią dwie dyrektywy europejskie: tzw. Dyrektywa Ptasia i Dyrektywa Siedliskowa, na podstawie których tworzone są specjalne obszary ochrony siedlisk oraz obszary specjalnej ochrony ptaków.

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

 

Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:

  • obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
  • specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i  zwierząt.

Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.

Obszary Natura 2000 stanowią 40 proc. gruntów w zarządzie Lasów Państwowych, zajmują ponad 2,8 mln ha

Na terenie kraju obecnie są wyznaczone 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 823 obszary ochrony siedlisk (SOO), w tym 364 obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. Pokrywają one prawie 20 proc. powierzchni kraju.

Większość obszarów naturowych powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha.



Na terenie naszego nadleśnictwa wyznaczonych jest 5 obszarów Natura 2000:

Specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO):

  • Torfowisko Reptowo PLH 320056 - 600,52 ha
  • Wzgórza Bukowe PLH 320020 - 638,86 ha
  • Dolina Płoni i Jezioro Miedwie PLH 320006 - 119,77 ha

Obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO):

  • Jezioro Miedwie i okolice PLB 320005 - 147,85 ha
  • Dolina Dolnej Odry PLB 320003 - 1169,49 h

 

* podana powierzchnia SOO i OSO to powierzchnia w zasięgu nadleśnictwa


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jesienne poszukiwania owadów

Jesienne poszukiwania owadów

W Nadleśnictwie Kliniska zbliżają się ku końcowi jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny. Jest to czynność na tyle ważna, że pomaga ocenić zagrożenie występujące w drzewostanach sosnowych, głównie przez gatunki szkodników liściożernych, takich jak: strzygonia choinówka – Panolis flammea, poproch cetyniak – Bupalus piniaria, zawisak borowiec – Hyloicus pinastri, barczatka sosnówka – Dendrolimus pini, osnuja gwiaździsta – Acantholyda posticalis oraz gatunki z rodziny borecznikowatych - Diprionidae. Całość prac wykonuje się corocznie w drzewostanach sosnowych lub wielogatunkowych z przewagą sosny powyżej 20 lat, w wyznaczonych stałych partiach kontrolnych (PK). PK określa się w obszarach ognisk gradacyjnych oraz niegradacyjnych. Podczas poszukiwań szkodników na określonych powierzchniach próbnych, przeszukuje się ściółkę, glebę oraz całą powierzchnię odziomka drzewa, poczynając od szyi korzeniowej, do wysokości 1,5 m, gdzie dochodzi do zimowania boreczników w spękaniach kory. Zebrane owady z danych powierzchni umieszcza się w tekturowych pudełkach i przekazuje do nadleśnictwa, a po sprawdzeniu - ostatecznie do właściwego Zakładu Ochrony Lasu. W przypadku ustalenia zagrożenia w średnim bądź silnym stopniu, niezbędne jest objęcie poszukiwaniami sąsiednich drzewostanów, celem ustalenia ogólnej powierzchni zagrożonej.

Tekst i zdjęcie: M.Hapnik