Asset Publisher Asset Publisher

Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Kliniska zarządza gruntami Skarbu Państwa o łącznej powierzchni 23870,41ha.  

Lesistość w zasięgu terytorialnym (71 tys. ha) wynosi 33,4%

Lasy Nadleśnictwa tworzy 108 kompleksów. Pomimo pozornie dużej ilości kompleksów, Nadleśnictwo charakteryzuje się zwartymi lasami.

Grunty Nadleśnictwa położone są w sąsiedztwie dużych miast takich jak Szczecin, Stargard, Goleniów.

W zasięgu powiatów: goleniowskiego, stargardzkiego, gryfińskiego i miasta Szczecin grunty położone są w niżej wymienionych gminach:

  • Goleniów - 12 552,56 ha
  • Maszewo - 208,30 ha
  • Stargard  - 2965,94 ha
  • Kobylanka - 7113,65 ha
  • Stara Dąbrowa - 316,32 ha
  • Stare Czarnowo - 27,84 ha

oraz w miastach: ·

  • Goleniów – 35,57 ha
  • Szczecin - 650,23 ha

 Nadleśnictwo Kliniska jest nadleśnictwem jedno obrębowym o nazwie Kliniska w skład którego wchodzi 13 leśnictw: Jankowo, Zabrodzie, Rurzyca, Pucko, Strumiany, Załom, Poczernin, Sowno, Wielgowo, Cisewo, Niedźwiedź, Morawsko, Bącznik.

Pod względem przyrodniczo – leśnym obszar ten wchodzi w skład I Krainy Bałtyckiej, dzielnicy Szczecińskiej, stanowiąc południową część Puszczy Goleniowskiej.

Rzeźba terenu Nadleśnictwa Kliniska ukształtowana została w stadiale pomorskim ostatniego zlodowacenia – w plejstocenie oraz po ustąpieniu lodowca w okresie  współczesnym - holocenie.

Powierzchniową warstwę utworów geologicznych obszaru Nadleśnictwa tworzą przede wszystkim utwory czwartorzędowe głównie plejstoceńskie, zlodowacenia północnopolskiego (bałtyckiego), stadiału głównego, fazy pomorskiej. Znacznie mniejszą powierzchnię zajmują młodsze utwory-holoceńskie. Są to piaski rzeczne w dolinach cieków i osady organiczne. Część powierzchni zajmują utwory eoliczne. Okres ich powstania określa czwartorzęd nierozdzielny. Tworzyły się one na przełomie plejstocenu i holocenu. Grunty Nadleśnictwa położone są w typie klimatu Krainy Wielkich Dolin, w krainie Szczecińskiej. Charakteryzuje się on tym, iż jest bardziej morski, łagodniejszy. Klimat obszaru Nadleśnictwa jest korzystny dla rozwoju roślinności drzewiastej dzięki łagodnym temperaturom i dużej wilgotności powietrza (wpływ sąsiedztwa Zalewu Szczecińskiego). Gatunki liściaste w takich warunkach klimatycznych mogą zajmować gleby uboższe niż w głębi lądu, znajdując tu dobre warunki wegetacyjne. Średnia temperatura roczna wynosi blisko 90C, zaś długość okresu wegetacyjnego 215 – 220 dni. Częstym zjawiskiem, powstałym w wyniku przemieszczania się obszarów barycznych o znacznej różnicy ciśnień atmosferycznych, są powtarzające się cyklicznie wiatry huraganowe, powodujące znaczne szkody w drzewostanach Nadleśnictwa. Nadleśnictwo Kliniska położone jest w dorzeczu rzeki Odry, w zlewniach rzeki Iny, rzeki Płoni, Jez. Dąbie oraz Jez. Miedwie. Ogólnie można stwierdzić, że klimat obszaru nadleśnictwa jest korzystny dla rozwoju roślinności drzewiastej dzięki łagodnym temperaturom i dużej wilgotności powietrza. Na zagrożenie środowiska przyrodniczego największy wpływ ma obniżający się poziom wód gruntowych, zwierzyna płowa oraz szkodniki owadzie. Istotny negatywny wpływ na lasy Nadleśnictwa  Kliniska mają z uwagi na położenie czynniki antropogeniczne.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leśnicy z Klinisk na podium

Leśnicy z Klinisk na podium

W dniu 22 kwietnia 2017r. w Pniewach odbył się turniej o Puchar Dyrektora RDLP w Szczecinie
w piłce siatkowej i tenisie stołowym.

Nasze nadleśnictwo wzięło udział w obu dyscyplinach. O ile w tenisie stołowym czołowe miejsca okupują zawodnicy z Nadleśnictw z południa naszej dyrekcji, o tyle w piłce siatkowej, nieskromnie mówiąc nasza drużyna jechała po złoty medal.

Rozgrywki zaczęliśmy nerwowo z jednym z faworytów - Nadleśnictwem Kłodawa. Okazało się, że nerwy były niepotrzebne, wygraliśmy 2:0. Drugi mecz w grupie zagraliśmy w Nadleśnictwem Myślibórz, gładko wygrany 2:0 i wyszliśmy z grupy na pierwszym miejscu.

W półfinale spotkaliśmy się z naszymi sąsiadami – Nadleśnictwem Goleniów, wygraliśmy 2:0. Finał zagraliśmy z jeszcze urzędującymi mistrzami - Nadleśnictwem Rzepin. Mecz był zacięty ale nasza wygrana nie była zagrożona. Odnieśliśmy zwycięstwo 2:0. W całych zawodach nie straciliśmy ani jednego seta potwierdza, że mistrzostwo zdobyliśmy w pełni zasłużenie.

Podziękowania należą się naszej „ławce" rezerwowych (najgłośniejszej na całych zawodach) oraz kibicom. Dziękujemy również naszym przeciwnikom za wspaniałą walkę i dobrą grę.

Tekst: W. Balewski

Zdjęcia: H. Ciechalski