Aktualności Aktualności

Powrót

Susza daje się we znaki …

Susza daje się we znaki …

Dnia 7 maja w Nadleśnictwie Kliniska miały miejsce 2 pożary pokrywy gleby o łącznej powierzchni 0,25 ha. Występująca w ostatnich dnia wysoka temperatura powietrza, niska wilgotność ścioły oraz stale zmieniający się kierunek wiatru, stworzyły doskonałe warunki do rozwoju pożaru, utrudniając tym samym działania gaśnicze. Dzięki znakomitej i fachowej obserwacji dyżurującego w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym, unoszący się dym nad drzewostanem udało się zlokalizować niemal natychmiastowo. Zadysponowane siły i środki, w postaci jednostek własnych Nadleśnictwa, PSP, OSP oraz samolotów patrolowo-gaśniczych, starały się, aby pożar nie rozprzestrzenił się na dalszy drzewostan oraz znajdujący się
w pobliży młodnik. Cała akcja trwała prawie 9 godzin, a samo dogaszanie oraz dozorowanie pożarzyska kolejną dobę.

Nadleśnictwo Kliniska apeluje w tym miejscu o szczególną ostrożność podczas tak pięknej pogody i rekreacyjnego spędzania czasu w lesie tzn.:

  • Rozpalanie ognia możliwie jedynie w miejscach do tego przeznaczonych.
  • Palenie tytoniu oraz pozostawianie niedopałków tylko poza terenem leśnym.
  • Prośba o zgłaszanie niepokojących sygnałów z lasu dotyczących widocznych dymów, tlących się materiałów itp.

Warto zapamiętać !

Pożar lasu to nie tylko spalone drzewa, czy roślinność krzewiasta, ale również śmiertelne zagrożenie dla większych ssaków oraz tych ważnych dla środowiska naturalnego bezkręgowców, pająków, bakterii i grzybów rozkładających materię organiczną, a także biedronek, mrówek czy pszczół zapylających kwiaty.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Hapnik