Aktualności Aktualności

Powrót

NIE WYPALAJ TRAW

NIE WYPALAJ TRAW

Każdego roku wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się okres niekontrolowanego wypalania traw. Na łąkach, nieużytkach, w przydrożnych rowach i na miedzach pojawiają się niszczące płomienie.

 

Wypalanie traw przynosi niepowetowane straty w środowisku przyrodniczym. Wysoka temperatura powstająca podczas wypalania powoduje nadmierne nagrzewanie się górnych warstw gleby, z czym wiąże się dezaktywizacja biologiczna. Giną liczne drobnoustroje glebowe uczestniczące w procesie rozkładu i mineralizacji materii organicznej. Wiele zwierząt, nie mając możliwości ucieczki pali się żywcem. Zniszczeniu ulegają tzw. naturalne miodowniki dla pszczół. Giną owady i ich formy przetrwalnikowe, ptaki, ich gniazda i lęgi, żaby, ślimaki oraz inne zwierzęta. W trakcie wypalania traw płomienie niszczą miejsca bytowania wielu zwierząt, m.in. kuropatw, bażantów, saren.

 

Kampania „Stop Pożarom Traw” trwała od 16 marca do 30 kwietnia 2017 r. W tym okresie Państwowa Straż Pożarna odnotowała 1 ofiarę śmiertelną i 43 osoby poszkodowane wskutek wypalania traw. Spłonęło ponad 9 325 ha obszarów rolnych.

 

Pamiętajmy!

Wypalanie traw nie użyźnia gleby, a przywrócenie właściwego stanu powierzchni ziemi jest skomplikowane i wymaga czasu.

Las płonie szybko, ale jego odnowienie wymaga pracy wielu pokoleń leśników.

W przypadku zauważenia pożaru dzwoń: 998 lub 112

  

Źródło: http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Ruszyla-kampania-Stop-pozarom-traw/idn:36226